Helikopterli soygun literatüre girdi

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 08.10.2009 ABONE OL
İsveç'in başkenti Stockholm'de gerçekleştirilen 100 milyon euroluk asrın soygunu, Time dergisince "En sansasyonel 10 soygun" arasında gösterildi. Böylece; aralarında bir Türk kökenlinin de bulunduğu 3 kişinin tutuklu olduğu soygun, dünya literatürüne girdi. 6 kişilik zanlının önceki hafta gözaltına alındığı ancak 3'ünün delil yetersizliği nedeniyle salıverildiği soygunda çalınan 100 milyon euroya ise henüz ulaşılamadı. Soruşturmayı iki savcı yürütürken, olaya daha fazla kişinin karıştığı düşünülüyor. Bilgi verecek olanlara 1 milyon euro ödül koyulan soygun, şimdiye kadar çalınan en yüksek paralardan biri olarak görülüyor. Time, Balkan mafyasının içinde olduğu belirtilen soygunu "Mission Impossible" filmine benzetti. Soygunda maskeli ve silahla kişiler, güneş doğmadan hemen önce helikopter ile para deposunun çatısına kondu. Cam çatıyı kırarak içeri girdiler ve para çuvallarıyla geldikleri yoldan kaçtılar. Polis helikopterinin yanına üzerinde bomba yazan bir çanta bırakan soyguncular bu yolla takip edilmeyi engelledi. Çalınan paranın ne kadar olduğu açıklanmadı ancak Stockholm'deki ATM'leri parasız bırakacak kadar olduğu kaydediliyor. ,SOYGUN ÇETESİ

Yaklaşık 18 ayda planlanan soyguna katıldığı iddia edilen kişilerin geçmişi de ortaya çıktı. İşte, "Dünyanın en büyük 10'uncu soygununa katılan isimler:
Alexander Eriksson, İsveçli, 1975 (Tutuklu): İsveç medyasında "Bay TV" olarak tanınıyor ve Roslagen Takımadaları'nda karısı ve iki küçük çocuğuyla bir villada yaşıyor. Çok sayıda televizyon programında rol alan zanlı, aynı zamanda lisanslı bir helikopter pilotu. Soygun sırasında helikopteri uçurduğu sanılan zanlı, daha önce kokain gibi uyuşturucuyla ilgili suçlar ve ruhsatsız silah bulundurmaya bulaşmıştı. Soyulan güvenlik şirketi G4S ile bağlantısı olduğu iddia edilen zanlının tehdit sonucu olaya karıştığı da öne sürülüyor.
Goran Bojovic, Sırp, 1971 (Tutuklu): Güney Stockholm'de büyüdü. Bir gençlik çetesi olan Fittja Boys üyesi olduğu ve 1980 ve 90'larda Botkyrka bölgesinde çeşitli suçlara karıştığı öne sürülüyor. 38 yaşındaki zanlı, Sırbistan'daki bir mafya patronu ile ilişkide olduğu ve 37 yaşındaki Türk zanlı ile helikopterli soyguna katıldığı iddia ediliyor.
Metin Akdağ, Türk. 1972 (Tutuklu): Güney Stockholm'de büyüdü. Fittja Boys üyesi olduğu biliniyor ancak daha önce bir suç kaydı bulunmuyor. Soygunu yöneten grubun beyniyle ilişkide olduğu sanılıyor.
Reza Madadi, (Çılgın Köpek) İranlı, 1978 (Serbest bırakıldı) Dövüş sporları uzmanı ve en tehlikeli 150 kişi listesinde adı var.

BUGÜN NELER OLDU