NASA Ay'ı roketle vurdu - VİDEO

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'ın güney kutbunda bir krateri su bulmak amacıyla roketle başarılı şekilde vurdu.

Cuma 09.10.2009 14:29
Güncelleme: Cuma 09.10.2009 16:56
ABONE OL
NASA tarafından tüm dünyaya yayımlanan görüntülerde, uzay aracının güney kutbu yakınlarındaki kratere çarpışı izlendi.

NASA'dan yapılan açıklamada da, kraterin öngörüldüğü gibi uzay aracıyla bir merminin iki katı hızla vurulduğu belirtildi.

SU İZİNE RASTLANMASI BÜYÜK BİR KEŞİF OLACAK
Bilim adamları, NASA'nın Ay'ı vurma denemesinde su ve buz izine rastlanmasının büyük bir keşif olacağını belirttiler.NASA'da görevli bilim adamları, bu deney çerçevesinde ilk olarak 2 bin 200 kg ağırlığındaki roket katının TSİ 14.31'de güney kutbuna yakın Cabeus kraterine çarpmasından 4 dakika sonra, ilk çarpışmada 10 km öteye sıçrayan toz bulutunu inceleyen "Lunar Crater Observation and Sensing Satellite" (LCROSS) aracının da aynı noktaya öngörüldüğü şekilde çakıldığını kaydettiler.

Bu deneyde su ve buz izine rastlanmasının büyük bir keşif olacağını söyleyen bilim adamları, Ay yüzeyinde su olmasının uzayın insanlı keşfinde yaşamsal bir kaynak olacağının altını çizdiler.

Çarpışmayla Ay yüzeyinden 350 ton civarında toz toprak yükseldiği tahmin ediliyor.

NASA TV İÇİN TIKLAYINIZ...

AY'DAKİ SU DENEYİNİN SONUCU ÖĞRENMEK BİRKAÇ GÜN SÜRECEK
NASA'nın Ay'da su veya buzun varlığını öğrenmek için bugün yaptığı çarpışma deneyinin sonucunu öğrenmek için birkaç gün beklemek gerekecek.

79 milyon dolar tutarındaki bu uzay programının yöneticileri, "Lunar Crater Observation and Sensing Satellite" (LCROSS) aracının da aynı noktaya çakılmasından önce, ilk çarpışmada 10 km öteye sıçrayan toz bulutundan elde ettiği ve Dünya'ya geçtiği verilerin analizinin birkaç gün alacağını belirtti.

LCROSS, ilk roket katının, merminin iki misli hızla Ay'ın güney kutbundaki bir kratere çarpmasından 4 dakika sonra NASA'nın öngördüğü şekilde aynı noktaya çakılmıştı. Bu arada NASA, Twitter'dan yaptığı açıklamada, uzay araçlarının Ay'ı vurmaları sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) Dünya'nın öte tarafında olması yüzünden mürettebatın çarpışmayı izleyemediğini bildirdi.