İmza törenine Clinton da katılacak

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, yarın İsviçre'nin Zürih kentinde, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik protokollerin imza törenine katılacağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Philip Gordon, gazetecilere yaptığı açıklamada, Clinton'ın İngiltere, İrlanda ve Rusya'yı kapsayacak Avrupa turu öncesinde Zürih'teki imza törenine katılacağını belirtti.

Gordon, "Clinton'ın, Zürih'e giderek, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi adıma desteğini ortaya koyacağını" kaydetti.ABD'nin bu sürecin içinde olduğunu, Clinton'ın da süreci ilerletmek için taraflarla sıkı ilişki kurduğunu ifade eden Gordon, "tüm bölgenin barışı, güvenliği ve istikrarına katkı sağlayacak bu sürece destek için, her iki hükümetle yakından çalışmaya her daim hazır olacağız" dedi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığının bir yetkilisi de, Türk ve Ermeni hükümetlerinin, ülkelerindeki muhalefete rağmen, aralarındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve sınırın açılmasının çıkarlarına olduğunun farkına vardığı görüşünü dile getirdi.

ABD'nin bu sürece uzun zamandır destek verdiğine ve Clinton'ın da Zürih'e giderek bu desteğin altını çizeceğine işaret eden yetkili, "tarafları ileri gitmeye teşvik ettik ve onlarla sürekli temas halinde olduk, çünkü inancımız o ki, her iki ülke için de bu tarihi bir fırsat" diye konuştu.

MİNSK BAKANLARI TÖRENDE HAZIR OLACAK
Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin protokollerin imzalanması dolayısıyla arabulucu İsviçre'nin Zurih kentinde düzenlenecek törene görkemli bir katılım olacak.

Törende Minsk Grubu Eş Başkanları ABD, Fransa ve Rusya'nın Dışişleri Bakanları ile AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın bulunacağı bildirildi.

Zürih'teki törene, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un yer alacağı ABD Dışişleri Bakanlığınca açıklanmıştı. Bu arada, Ermenistan basınına göre, törene Clinton'un yanısıra Minsk grubu diğer eş başkanları Fransa ve Rusya Dışişleri Bakanları Bernard Kouchner ve Serjei Lavrov'un ile AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın da katılması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN