Kraliyet ailesinin bedava uçuşlarına sınırlama

Hollanda hükümeti, kraliyet ailesi üyelerinin uçakla seyahatlerinde ücret ödemeden yaptıkları uçuş haklarına sınırlama getirecek.

Cuma 09.10.2009 15:40
Güncelleme: Cuma 09.10.2009 15:41
ABONE OL
Başbakan Jan Peter Balkenende, Temsilciler Meclisinde bütçe tasarısı üzerinde yapılan görüşmeleri sırasında partilerden gelen eleştirileri dikkate alarak, kraliçe ve veliaht prens ve eşinin dışındaki üyelerin yapacağı uçuşlarda, hükümetin sağladığı maddi desteğin azaltılacağını söyledi.

Başbakan Balkenende, kraliyet ailesine bütçeden ödenen maaşlar ve yapılan masraflara ilişkin de araştırma yapılacağı sözü verdi.

Bütçe görüşmeleri sırasında gerek hükümet gerekse muhalefet partilerinden kraliyet ailesi için ayrılan bütçe ve masraflarına yönelik ağır eleştiriler geldi.

Partilere göre, ülke ekonomik bir kriz yaşarken ve bütün kamu harcamalarında kısıntıya gidilirken, kraliyet ailesine ayrılan ödenek miktarlarının artırılması tutarlı değil.

2010 yılı bütçe tasarısına göre, Hollanda Kraliçesi Beatrix ile Veliaht Prens Willem Alexander ve eşi Prenses Maxima'ya yalnızca maaş ve kişisel giderleri için toplam 7 milyon 102 bin avro ödenecek. Bu miktar 2009 yılı bütçesinde ise 6 milyon 960 bin avro olarak öngörülmüştü.

Partiler, kraliyet ailesine yönelik ödeneklerle ilgili eleştirilerini, büyük ölçüde, Veliaht Prens Willem Alexander ve eşinin, Mozambik sahillerinde tatil köşkü yaptırma girişimleri ve bu girişim sırasında yüz binlerce avronun dolandırıldığı yolunda basına yansıyan haberler üzerine gündeme getirdi.