New York sosyetesinin boy gösterdiği dava

ABD'nin New York kentinde, hayırsever zengin Brooke Astor'un oğlu eski büyükelçi Anthony Marshall, annesini yaşamının son yıllarında dolandırmaktan jüri tarafından suçlu bulundu.

New York yüksek sosyetesini gözler önüne seren ve uzun bir süreçte birçok ünlü ismin ifade verdiği davada jüri, 12 gün süren tartışmanın ardından, 85 yaşındaki Marshall'ı, 2007'de 105 yaşında ölen Alzheimer hastası yatalak annesi Brooke Astor'un milyonlarca dolar parasını çalmak için komplo kurmak ve zimmetine geçirmekten suçlu buldu.

Eski deniz piyadesi subayı ve eski büyükelçi Marshall, yatalak ve tükenmiş annesini, hayır kuruluşlarına bıraktığı 60 milyon dolar tutarındaki mirasını ele geçirmek için vasiyetini değiştirmeye zorlamakla suçlanıyordu.

Mahkemede, Marshall'ın eski yardımcısı Francis Morrisey de Brooke Astor'un imzasını taklit etmekten suçlu bulunurken, duruşma sonunda gözleri yaşla dolan ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılması beklenen Marshall'a verilecek cezanın 8 Aralıkta açıklanacağı bildirildi.

Bu tarihe kadar kefaletle serbest kalacak Marshall'ın avukatı kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

New York bulvar gazetelerinin çok sevdiği bir isim olan Brooke Astor, kentin kütüphanesi veya Metropolitan Sanat Müzesi gibi kuruluşlara 200 milyon dolar bağışta bulunması, yoksul semtlere limuziniyle gidip para dağıtmasıyla meşhur olmuştu.

1902'de doğan Astor, 50'li yılların sonunda evlendiği kürk ve emlak zengini kocasının nikahtan 5 yıl sonra ölümünün ardından büyük zenginliğe kavuşmuştu.

BİZE ULAŞIN