Haber turu.

Honduras'tan imaj çalışması
ABD Adalet Bakanlığı'na ait belgeler, Honduras'taki darbeci iktidarın ülkenin uluslararası arenada bozulan imajını düzeltmek amacıyla bir Amerikan şirketiyle anlaştığını ortaya çıkardı. İsmi belirtilmeyen şirketin Honduras hükümetinin dünya kamuoyu önündeki konumunu iyileştirmek için 400 bin dolar aldığı bildirildi. Şirketin aynı zamanda İspanya, Nikaragua, Meksika ve Kolombiya hükümetleri ile de çalıştığı kaydedildi.

Kraliyet ailesine uçuş sınırlaması
HOLLANDA hükümeti, kraliyet ailesi üyelerinin uçakla seyahatlerinde ücret ödemeden yaptıkları uçuş haklarına sınırlama getirecek. Başbakan Jan Peter Balkenende, Temsilciler Meclisinde bütçe tasarısı üzerinde yapılan görüşmeleri sırasında partilerden gelen eleştirileri dikkate alarak, kraliçe, veliaht prens ve eşinin dışındaki üyelerin yapacağı uçuşlarda, hükümetin sağladığı maddi desteğin azaltılacağını söyledi.

Kadın vali için sarı ışık yandı
İRAN İçişleri Bakanı Mustafa Neccar, eyalet valiliklerine kadınların da atanabileceğini söyledi. Neccar, hükümetin yeniliklerinin süreceğini belirtti ve kadın valilerle ilgili bir soruya, "İnşallah bu da olacak" cevabını verdi. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Nesrin Sultanhah'ı 21 Eylül'de Cumhurbaşkanı yardımcılığına atamıştı. Ahmedinecad'ın, Sağlık Bakanlığı'na atadığı Merziye Vahid Destcerdi de güven oyu alarak ülkenin ilk kadın bakanı olmuştu.

CERN çalışanına terörden gözaltı
AVRUPA Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) çalışan Cezayir kökenli bir araştırmacı gözaltına alındı. Viyana'nın güney doğusunda bir kasabada erkek kardeşiyle beraber gözaltına alınan ve ismi açıklanmayan 32 yaşındaki zanlının El Kaide üyeleriyle internet üzerinde temas kurduğu iddia edildi. Polis, ikilinin Fransa'da saldırı planladığını açıkladı.

BİZE ULAŞIN