Obama'ya Nobel sürprizi

Obama başkanlık koltuğundaki 9'uncu ayında Nobel Barış Ödülü'nü aldı. AP ajansı, "Henüz erken" diyenlere "Ümit verdiği için aldı" dedi

Nobel Barış Ödülü, bu yıl henüz göreve 9 ay önce gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın oldu. Norveç Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, Obama'nın, "uluslararası diplomasiyi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirme konusundaki olağanüstü çabalarından ötürü barış ödülünü kazandığı" ifadesi kullanıldı.

'NÜKLEERSİZ DÜNYA'
Komitenin açıklamasında, Obama'nın nükleer silahsız bir dünya için çalışması ve vizyonuna özel önem verildiği belirtildi. "Çok taraflı diplomasi, BM ve diğer uluslararası kuruluşların oynayabileceği role vurguyla, merkezi konumunu yeniden kazandı" denildi. Ülkesinde yaklaşık 9 ay önce göreve gelen Obama, bu süre içinde silahsızlanma çağrısında bulunmuş ve Ortadoğu barış sürecini yeniden canlandırmak için çalışmıştı. Obama'nın ödülü 205 kişinin arasından seçildiği belirtildi.Obama'nın, ödül kararını sabah uyandırılarak aldığı, ilk tepkisinin ise "Vay canına" olduğu bildirildi. Beyaz Saray basın sekreteri Robert Gibbs, yaptığı açıklamada, Başkan'ın gün doğmadan uyandırılarak ödülü kazandığı haberinin verildiğini belirtti.

KARARA ŞAŞIRDIM

Obama gazetecilere yaptığı açıklamada ise karara çok şaşırdığını, ancak, onur duyduğunu söyledi. Obama ödülün kendisine verilmesini, iklim değişikliği ve nükleer silahların yayılmasına karşı mücadele ile çatışmalara çözüm bulmak için bir eylem çağrısı olarak kabul ettiğini söyledi.

HAYIR KURUMLARINA
Ödülü almak içn 10 aralık'ta Oslo'a gideceğini açıklayan Obama'nın alacağı 1.4 milyon doları hayır kurumlarına bağışlayacağı bildirildi. Dünyanın dört bir tarafından gelen "Henüz böyle bir ödül için kariyeri bile yeterli değil" eleştirisini AP haber ajansı, "Ödülü yaptıklarından çok verdiği ümit için aldı" yorumunu yaptı.

Hamas tepkili, Taliban kınadı
OBAMA'YA ödül kararı övgülerin yanında eleştiri de aldı. Nobel Komitesi Başkanı, ödülün erken verildiği yönündeki sorulara, "Şu ana kadar yaptıklarıyla ödülü hak etti" cevabını verdi. Hamas yetkilisi, "Obama'nın ödül alması için daha çok yolu var. Verdiği sözleri tutsun" dedi. Afganistan'daki Taliban örgütü de "Barack Obama'ya şiddeti artırma ve sivilleri öldürme ödülü verilmeli" açıklaması yaptı ve kararı kınadı. Obama'nın Kenya'daki amcası Said Obama ise "Onurunu paylaşıyoruz" dedi.

BİR KEZ REDDEDİLDİ

1901'DEN beri verilen Barış Ödülü bugüne kadar 119 kişiye verildi. 96 kişi ve 20 kuruma verilen ödülü bugüne kadar en çok, Kızılhaç Komitesi (3 kez) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (2 kez) aldı. Ödül, 3'ten fazla sayıda kişiye verilmiyor. Ödül, 1'inci ve 2'nci Dünya savaşları süresince de dağıtılmadı. Bugüne kadar Barış Ödülü'nü kabul etmeyen bir kişi oldu: Vietnamlı politikacı Le Duc Tho... 1973'te Vietnam barışına yaptıkları katkıdan dolayı ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile birlikte ödül aldığı açıklanan politikacı Duc Tho ödülü reddetti. Öldükten sonra ödül alan iki kişiden biri, eski BM Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld oldu.

BİZE ULAŞIN