Haber turu

Müslümanlara terör testi kaldırıldı
Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde iki yıldır uygulanan ve ülkedeki yabancıları zan altında bırakan terör testi, Münster İdare Mahkemesi tarafından yasaklandı. İptal işlemi, oturum izni başvurusu nedeniyle teste maruz bırakılan Faslı öğrenci Murad Qortas'ın Yabancılar Dairesi'ni dava etmesi sonucunda gerçekleşti. 2007'den beri tehlikeli ülkeler olarak adlandırılan İran, Suriye, Fas gibi ülkelerden Almanya'ya eğitim veya araştırma gibi faaliyetler için gelen ve oturma izni almak isteyen 13 bini aşkın kişiye uygulanan testte "Bomba yapmayı biliyor musunuz" ve "Terörist arkadaşkarınız var mı" gibi sorular sorulduğu belirtiliyor.

İranlı ünlü oyuncu ABD'ye gönderilmedi
İran, haziran ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında düzenlenen protesto gösterilerine katılan ülkenin en ünlü oyuncularından Fatemeh Motamed-Aria'nın ABD'ye gitmesine izin verilmedi. İran'da yayımlanan Sarmayeh gazetesinin haberinde, Motamed-Aria ile yapımcı Mojtaba Mirtahmaseb'in Los Angeles kentinde bir film festivaline katılmayı planladıklarını, ancak Tahran Havaliman'nda pasaport kontrolünden sonra reddedildikleri belirtildi.

Çin, Rusya'ya saldıracak iddiası
Rus gazetesi Nezavisimaya'da yayımlanan ve Rusya Politik ve Askeri Analizler Enstitüsü Başkan Yardımcısı Aleksander Anatolyeviç Hıramçihin'in imzasını taşıyan bir analizde Çin'in Rusya ve Orta Asya ülkelerine yönelik bir savaşa hazırlandığı iddia edildi. Hıramçihin'in yazısında Çin'in askeri harcamalarının hızlı artışına ve askeri tatbikatlarına dikkat çekerek, bir Çin askeri işgalinin yakın gelecekte gündeme gelebileceğini kaydetti. En büyük tehdidin Rusya'ya ve başta Kazakistan olmak üzere Orta Asya ülkelerine yönelik olduğunu belirten Hıramçihin, Çin'i engelleyebilecek tek ülke olan ABD'nin ise Çin'e operasyon düzenleyecek ekonomik güce sahip olmadığını savundu.

'Eşi görmesin diye mezarına gidemedim'
Avusturya'da geçtiğimiz yıl alkollü araç kullanırken geçirdiği bir kaza sonucunda hayatını kaybeden aşırı sağcı lider Jörg Haider'in eşcinsel sevgilisi Rene, sessizliğini Alman basınına bozdu. Evli ve iki kız babası Haider ile 8 yıllık bir ilişkisi olduğunu belirten 31 yaşındaki Rene, kaza gecesi Haider ile beraber olduğunu, ardından ise Haider'in bir gay bara gittiğini belirtti. "Eşi beni görmesin diye onun mezarına bile gidemedim" diyen Rene'nin açıklamalarıyla Haider'in öldüğü gece üç buçuk saatliğine ortadan kaybolmasının sırrı da ortaya çıkmış oldu.

BİZE ULAŞIN