Nobel dünyayı şaşkına çevirdi

ABD lideri Obama'nın Nobel Barış Ödülü'ne layık bulunması dünya ve ABD basınını şaşırttı. Washington Post, "İranlı eylemci Nida'ya verilseydi" derken Mısır basını "Ödülü hak etmek için ne yaptı" yorumunu yaptı

ABD Başkanı Barack Obama'nın Nobel barış ödülüne layık görülmesini dünya basını manşetinden verirken tüm yorumlarda "hak etti mi hak etmedi mi" sorusuna yanıt arandı. Washington Post gazetesi "Obama'nın Nobel'i tartışma yarattı" başlıklı haberinde, ödülün iç politikada başarısızlıkla suçlanan Obama'nın Avrupa politikasına verildiği görüşü savunuldu. "Nida'nın Nobel'i" başlıklı yazıdaysa, İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasındaki gösterilerde öldürülen Nida adlı genç kadın kast edilerek "Ödül, karanlık günlerdeki bir direnişi onurlandırmış olabilirdi" denildi.

'İHTİYACI YOKTU'
Los Angeles Times gazetesinde yayımlanan başyazıda da, "Obama'yı başkanlık görevine layık gördük ve onu bir önceki başkana kesinlikle tercih ederiz. Ama başkan olduktan bu kadar kısa süre sonra bu ödülü nasıl hak ettiğini anlamak zor" denildi. "Nobel komitesi, sadece Obama'yı utandırmakla kalmadı, ödülün güvenilirliğini de azalttı" yorumunda bulundu. New York Times "Nobel sürprizi övgü ve tartışma yarattı" başlığını attı. Time dergisi, "Nobel ödülü: Obama'nın ihtiyacı olan son şey" ifadesini kullandı. İngiliz Daily Telegraph, "Nobel jürisinin bugüne kadar yaşattığı en büyük şok" derken, ödüle aday seçiminin Obama'nın seçilmesinden sadece 12 gün sonra kapandığına dikkat çekti. Japon Yomiuri gazetesi, kararın tamamen sembolik olduğunun altını çizdi. Mısır'ın El Düstur gazetesi ise ödülü tamamen siyasi iki yüzlülük olarak değerlendirdi ve "Bunu hak etmek için ne yaptı" başlığını attı.

BİZE ULAŞIN