Dünya içme suyu için koşacak

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 13.10.2009 22:06 ABONE OL
Yeryüzünün içme suyu kaynaklarını kurtarmak amacıyla 18 Nisanda dünyanın dört bir köşesinde yürüyüş ve koşular düzenlenecek.

"Live Earth Run for Water" adı verilen kampanya kapsamında, o gün 24 saat boyunca koşu ve yürüyüşlerin yanı sıra konserler ve çok değişik faaliyetlere yer verilecek.

Kampanyayı düzenleyenlerin New York'ta yaptıkları açıklamaya göre, kampanya Buenos Aires'ten Singapur'a kadar dünyanın birçok şehrinde yürütülecek.

Açıklama yapan organizatörler arasında, çevre için verdiği mücadeleyle tanınan Amerikalı aktris Jessica Biel, müteveffa kaşif Jacques Cousteau'nun torunu Alexandra Cousteau ve Beninli şarkıcı Angelique Kidjo da hazır bulundu.

Cousteau, kampanyanın "insanları dünyanın etrafında buluşturacağını ve dünya kamuoyunun dikkatini su sıkıntısının sebep ve sonuçlarına çekeceğini" belirtti.

2007 yılının temmuz ayında benzer şekilde düzenlenen "Live Earth" kampanyasında, kamuoyunun dikkati küresel ısınma ve iklim değişikliğine çekilmiş, bu amaçla düzenlenen konserler 1 milyar kişi tarafından izlenmişti.