Fransa'dan Uzan açıklaması

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cem Uzan'ın sığınma talebine ilişkin tartışmalara açıklık getirdi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 13.10.2009 14:28 ABONE OL
Bakanlık sözcüsü, yaptığı açıklamada Uzan'ın, Fransa'da siyasi sığınmacı olmak için başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Fransız Dışişleri, Cem Uzan dosyasının "normal prosedüre göre" inceleneceğini bildirdi.

PROSEDÜR NASIL İŞLİYOR?

Uzan'ın avukatının, Fransa'nın verdiğini iddia ettiği sığınma hakkının geçici mi sürekli mi olduğuna dair bilgi vermemesi dikkat çekiyor.Fransa'ya turist ya da geçici yollarla gelen herhangi bir kişi siyasi sığınma hakkı talep edebiliyor. Bunun için, bir valiliğe giderek Geçici Oturma Müsaadesi (APS) ve iltica dosyası talebinde bulunmak yeterli. Bir aylık olan APS, ön inceleme yapılarak genelde başvuru sahiplerinin çoğuna veriliyor. İlgili kişinin, ardından iltica formunu doldurarak 21 gün içinde Fransa Mülteci ve Vatansızları Koruma Ofisi'ne (Ofpra) başvuru yapması gerekiyor. Ofpra, dosyayı aldıktan sonra, başvuru sahibine üç aylık geçici oturma izni veriliyor. Bu izin, dosyanın Ofpra'da incelemesi bitene kadar yenileniyor.

Mültecilerle ilgili 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne göre, bir kişinin iltica başvurusunda bulunabilmesi için, yaşadığı ülkede dini, ırkı ve milliyeti ve düşüncelerinden dolayı cezalandırılması ve ölüm cezası ve işkence gibi ağır cezalara çarptırılmış olması gerekiyor.

Konuyu değerlendiren Türk diplomatik kaynaklar, Uzan'a Fransa'nın bu şartlarda iltica hakkı vermiş olmasının "mümkün olmadığını" savunuyor.

BUGÜN NELER OLDU