Kanada, Ermeni açılımından memnun

Kanada, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolü memnuniyetle karşıladı

Türkiye ile Ermenistan arasında yaşanan diplomatik girişimi çok olumlu bulduklarını dile getiren Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Jason Kenney, soykırım iddialarının araştırılması için ortak tarih komisyonu kurulması fikrine başından beri destek verdiklerini söyledi.

Türk toplumu temsilcileri ile Türk Camisi Anadolu İslam Merkezi'nde bir araya gelen Bakan Kenney, federal hükümetin Ermeni soykırım meselesine yaklaşımını aynen sürdürdüğünü belirtirken, bu yaklaşımın parlamentonun da görüşü olduğunu kaydetti. Kanada hükümetinin sözde Ermeni soykırımı konusunda tavrını ne zaman değiştireceğinin sorulması üzerine Bakan Kenney, bu kararın negatif olarak algılanmaması gerektiğini ileri sürdü. Kanada Başbakanı Stephan Harper ile birlikte diğer parti liderlerinin de aynı şekilde düşündüklerini savunan Kenney, "Parlamento yanlış yaptı görüşünü savunuyorsanız, gidin bu kararı alan parlamenterler nezdinde lobicilik yapın" tavsiyesinde bulundu.ERMENİ YARGIÇ KRİZİ
Öte yandan geçtiğimiz Eylül ayında Kanada Ermeni diasporasının önde gelen isimlerinden Ulusal Ermeni Komitesi Direktörü Aris Babikian'ın Kenney tarafından Mississauga'ya göçmenlik yargıcı olarak atanmasıyla başlayan kriz sürüyor. Türk toplumu yetkilileri, Türklerin davalarına da bakacak olan yargıcın azledilmesi için bakanlık nezdinde resmen girişimde bulundu.

Türk karşıtı olarak bilinen yargıcın taraf olduğu için görevden alınması yönünde Türk toplumunun tepkilerini dinleyen Kenney, krizi yatıştırmaya çalıştı. Türk toplumunun itirazlarını üzüntü ile karşıladığını ifade eden Kenney, "Bu ülkede hep birlikte yaşıyoruz. Hiç kimse hiçbir görevden men edilemez. Bir Ermeninin bu görev getirilmesine itiraz edene kadar sizin toplumdan bu tür görevlerde yer alabilecek kişilerin isimlerini bana sunun. Yeterli görürsem onları da bu tür bir göreve atarım." dedi.

BİZE ULAŞIN