"Tatbikat iptali kaygı yarattı"

"Anadolu Kartalı" tatbikatının uluslar arası bölümünün Türkiye tarafından "ertelenmesi"ni ve bunun İsrail'deki tepkileri, dünyada kaygı yarattı.

Financial Times gazetesi, "Türkiye, bu hafta için planlanan İsrail ile hava tatbikatını iptal ederek Kudüs'un bölgedeki en sağlam dostlarından birini kaybedebileceği korkularını yeniden canlandırdı" yorumunu yaptı.

İngiliz Financial Times gazetesi, "Türkiye-İsrail bağlarına ilişkin kaygılar yeniden suyun üstüne çıktı" başlıklı haberinde "Türkiye, bu hafta için planlanan İsrail ile hava tatbikatını iptal ederek Kudüs'un bölgedeki en sağlam dostlarından birini kaybedebileceği korkularını yeniden canlandırdı" diye yazdı.Her iki ülkenin Pazartesi günü olayın, ikili ilişkiler için bir tehdit oluşturduğunu reddettiğini kaydeden gazete, "İkili ilişkilerin, geçen yıl Türkiye'nin İsrail'in Gazze saldırıları ile ilgili sert eleştirileri üzerine gerildiği"ni belirtirken bu gerginliğin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos toplantısında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i azarlaması ile doruğa çıktığı görüşünü dile getirdi.

Financial Times, TC Dışişleri Bakanlığının tatbikata ilişkin kararın "siyasi nedenler"den kaynaklanmadığını söylediğini ancak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun CNN'de İsrail'in Gazze'ye yönelik yaklaşımını eleştirdiklerini söylediğine de işaret etti.

Türkiye'nin, hem İsrail hem de Arap komşuları nezdinde eşit inandırıcılığı olan tek ülke olduğunu savunduğunu ve geçen yıl İsrail hükümeti ile Şam arasındaki arabuluculuk nedeniyle övüldüğünü belirten gazete, ancak Ankara'nın, Türkiye'nin Batılı müttefiklerinden uzaklaşarak Ortadoğu bağlarına odaklandığı iddialarını henüz bertaraf edemediğini de öne sürdü.

"İPTAL RAHATSIZ EDİCİ"

"Anadolu Kartalı" tatbikatının uluslararası kısmının Türkiye tarafından "ertelenmesi"nin, İsrail'de yarattığı sarsıntı sürüyor.

Savunma Bakanı Ehud Barak, Ankara'yı sert eleştirilerde bulunulmaması yönünde uyarılar yaparken İsrail Parlamentosu (Knesset) Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi Başkanı Tzahi Hanegbi ise, "tatbikatının iptal edilmesinin rahatsız edici" bir gelişme olarak niteledi.

Kadima üyesi Hanegbi, İsrail Ordusu Radyosu'na yaptığı açıklamalarda AKP'nin son iki genel seçimlerde elde ettiği zaferlere ve Ankara'nın Gazze Operasyonu'na yönelik sert eleştirilerine işaret ederek ikili ilişkilerde son yıllarda "çatlaklar"ın meydana geldiğini söyledi.

Ancak meselelerin abartılmaması gerektiği uyarısını yapan Hanegbi, Kudüs ile Ankara arasında bağlarda "köpüklük" yaşanmadığını, İsrail'in, konunun tırmanmamasını sağlamasını gerektiğini de vurguladı.

İSRAİLLİ BASIN: "TATBİKATIN İPTALİNDEN HEMEN SONRA 10 TÜRK BAKAN SURİYE'DE"
İsrailli basın, "Anadolu Kartalı"nın uluslararası kısmının ertelenmesi, İsrail ile yarattığı krizi işlemeyi sürdürüyor. Jerusalem Post gazetesi, "Türkiye'nin İsrail'e, "Anadolu Kartalı' tatbikatında yer almasını olumlu karşılamayacağını bildirmesinden bir hafta geçmeden" 10 Türk bakanının, Halep'teki Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi toplantısına katılacağını yazdı.

Jerusalem Post, 10 Türk Bakanının Konsey toplantılara için Suriye'ye gideceğine dikkat çektiği haberinde Türkiye'nin benzer bir stratejik işbirliğini geçen Ağustos ayında Irak ile tesis ettiğini belirterek İsrailli yetkililerin bunun Suriye'nin, kendi imajını değiştirmeye yönelik yeni bir stratejik politikasının bir parçası olduğunu söylediklerini kaydetti.

Türkiye'nin de, İran ve Suriye ile Batı arasında bir "köprü" gibi görünmek, Suriye ile İsrail ve İsrail ile Hamas arasında "arabulucu" olmak istediğini öne süren gazete, İsrailli hükümet yetkililerine dayanarak şu iddiada bulundu:

"Bu nedenle ki Ankara, geçen yaz İsrail, Davutoğlu'na, Hamas yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak ve bunun ardından Kudüs'te İsrailli yetkilileri ile görüşmek amacıyla İsrail'e geri dönmesi için İsrail'den Gazze'ye girmesine izin vermeyince çok kızmıştı."

Gazete, yine İsrailli yetkililere kaynak göstererek Türkiye'nin, Hamas ile İsrail arasında arabuluculuk yaptığı izlenimin yaratmak istediğini, İsrail'in ise, buna karşı olduğunu da öne sürdü.

"İSRAİL DIŞİŞLERİ VE SAVUNMA BAKANLIKLARINDAN "KONUŞMAYIN' TALİMATI"
Bu arada, haberde İsrailli yetkililerin, resmen Türkiye'nin İsrail'e yönelik politikalarını yorumlamaktan kaçınmasına rağmen kaynak gösterilmeyen beyanlarda Türkiye'ye yönelik ağır eleştirilere yer verildiğinin, bunun da Ankara'da rahatsızlık yarattığı belirtilirken şöyle devam etti:

"Bir yetkili, böyle bir durum önlenmesi amacıyla (İsrail) dışişleri ve savunma bakanlıklarının yetkililerine konuya ilişkin yorumlarda bulunmama talimatını verdi ve kaynak gösterilerek yapılan açıklamalar, ilişkiyi öven açıklamalardır."

JPost bu çerçevede, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Ayalon'un beyanlarını örnek gösterdi.

BİZE ULAŞIN