AB: Anayasayı değiştirin

Avrupa Komisyonu'nun bugün yayımlayacağı İlerleme Raporu'nda 1980 darbesi sonrasında oluşturulan anayasanın değiştirilmesini içeren reformların yapılması istendi. Azınlıkların dini özgürlüklerine saygı çağrısı yapılırken demokratik açılıma övgü geliyor

Avrupa Komisyonu, bugün açıklayacağı, Türkiye'de son bir yıldır siyasi ve ekonomi alanındaki gelişmeyi ortaya koyacak İlerleme Raporu'nda, 1980 Anayasası'nın değişmesini isteyecek. Raporda Ankara'ya şu mesajlar verilecek:
Kürt sorunu: Kürtçe TRT Şeş'in başlaması ve hükümetin demokratik açılımına övgü. Ancak ana dilde eğitim hakkı, kültürel hakların genişletilmesi talebi dikkat çekiyor.
Anayasa reformu beklemede: Türkiye'nin 1980 darbesi sonrası oluşturulan anayasasını değiştirmesinin gerektiği konusundaki farkındalık artıyor. Anayasa reformu konusunda siyasi partiler arasında bir uzlaşma sağlanamadı. 2008'de bir grup akademisyen tarafından hazırlanan anayasal reformları taslağının devamı gelmedi.Ordu yargıyı baskı altında bıraktı: Askeri mahkemelerin yetkileri kısıtlanarak, ordu-sivil ilişkilerinde kısmi bir gelişme sağlandı. Nisan ayında Genelkurmay Başkanı, Ergenekon konusunda görüşlerini açıklayarak yargıyı baskı altında bıraktı.
Yargı, ifade özgürlüğü: Hükümetin yargı reformu stratejisi olumlu bir adım. Ancak yargının bağımsızlığı, etkinliği arttırılmalı. 301. madde ifade özgürlüğünü kısıtlamak için artık kullanılmıyor. İfade özgürlüğünü kısıtlayıcı diğer bazı maddeler dikkat çekiyor. Bunlardan biri Atatürk'ü Koruma Kanunu.
Dini azınlıkların hakları: Azınlıkların, dini özgürlüklerine pratikte saygı gösterilmesine ihtiyaç var. "Ekümenik" Patrik, bu titrini özgürce kullanamıyor. Heybeliada Rum Ortodoks Ruhban Okulu halen kapalı.
Ermenistan ile ilişkiler: Protokollerden dolayı memnuniyet dile getirilecek. İlişkilerin daha ileriye taşınması istenecek.
Ergenekon davası: Türkiye'de darbe girişimine ve demokratik kurumları yıpratmaya yönelik kurulmuş bir suç şebekesine derinlemesine inilen ilk dava niteliğini taşıyor. Bunun ötesinde ilk kez bir Genelkurmay Başkanı davada gönüllü tanıklık etti.

BİZE ULAŞIN