Grup halindeyken daha iyi "hatırlıyor"lar

Sirke sineklerinin (drozofila) hafızasının toplu haldeyken daha güçlü olduğu ortaya çıktı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 15.10.2009 13:20 ABONE OL
Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nden Thomas Preat ve ekibi, sineklerin "tehlike uyandıran bir koku" almasını sağladı ve ardından hayvanlara elektroşok uyguladı. Bilim adamları, bu şartlanmadan sonra, grup halindeki sineklerle, gruptan ayrı tutulan sineğe kokuya ilişkin testler yaptı.

"Current Biology" dergisinde yayımlanan araştırmada, hayvanların hafızası, şartlanmadan 24 veya 48 saat sonra kokuyu hatırlama becerisine göre değerlendirildi.

Grup halindeki sineklerin hafızasının daha güçlü olduğunu belirleyen bilim adamları, gruptan ayrı bırakılan sineklerin hafızasının zayıf olmasının, "bilgiyi" aktarmada zorlanmalarından kaynaklandığını vurguladılar.

Makalede, muhtemel tehlike teşkil eden bir kokunun bulunduğu test sırasında şartlanmış sinekler, çevredeki sineklerin dikkatini çeken "uyarı işareti" gönderiyor, bunun da hafızayı güçlendiriyor olabileceği belirtildi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alan araştırma, sosyal çevrenin, tecrübeden karar almaya geçişte oynadığı rolü anlamaya ışık tutuyor.
BUGÜN NELER OLDU