İtalya Taliban'a rüşvet vermekle suçlanıyor

Bir İngiliz gazetesi, İtalya'nın reddetmesine rağmen, ülkenin istihbaratının askerlerini korumak için Taliban'a rüşvet verdiğini belirtti

İngiliz Times gazetesinden bomba gibi iddia... NATO'dan üst düzey ismi açıklanmayan bir yetkiliye dayandırılan habere göre İtalya, Afganistan'daki görev bölgesi çevresindeki Taliban güçlerine "rüşvet" verdi. Olay İtalya'nın bölgeden çekilip, yerine Fransız askerleri geldiğinde son derece acı bir şekilde ortaya çıktı. İtalyanların geri çekilmesinden sonra bölgede görev alan ve durumdan haberdar olmayan Fransız askerlerine yapılan saldırıda 10 Fransız askeri hayatını kaybetti. Times gazetesinin iddiasına göre İtalyan gizli servis elemanları, Sarubi bölgesinde görevli olan İtalyan askerlerinin güvenliği için Taliban şefleri ve yerel silahlı güçlere on binlerce dolarlık rüşvet veriyordu. İddiaya göre, bu sayede 2008 yılında bölgede yalnızca 1 İtalyan askeri öldü.

GÜVENLİ ZANNETTİLER

Görev yerleri Sarubi olunca Fransızlar da bölgeyi "güvenli" zannederek hafif silahlarla donatılmış olarak dağlık bölgeye giriş yaptı. Böylece Taliban birlikleri ile karşılaşan Fransız askerleri öldürüldü. İtalya Hükümeti Times gazetesinin iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

BİZE ULAŞIN