Pakistan kanıyor: 12 günde 176 ölü

Taliban'a yönelik operasyonlarını sıkılaştıran Pakistan yönetimi son günlerde arka arkaya patlayan bombalarla sarsılıyor

Pakistan 12 gündür yaşanan saldırılarla tam anlamıyla kan gölüne döndü. BM büroları, pazar yerleri, askeri hedefler, devlet memurlarının oturduğu binalar, polis tesis ve karakollarının hedef alındığı saldırılarda ölü sayısı 176'ya kadar yükseldi. Dün de Polis, Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde bir karakola düzenlenen intihar saldırısında 13 kişi hayatını kaybetti. Peşaver polis şefi Liyakat Ali Han, basına yaptığı açıklamada, polisin motosikletle yaklaşan ve biri kadın iki kişiyi durdurmaya çalışırken kadının üzerindeki bombayı patlattığını belirtti. Yetkililere göre, iki yılı aşkın süredir özellikle Pakistan'daki Taliban hareketinin düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 2 bin 300'e ulaştı.

LİDERLER ARTAN TERÖRÜ KONUŞTU
Pakistan'da Başbakan Yusuf Rıza Gilani dün üst düzey yetkililerle artan terör saldırılarını ve alınacak önlemleri görüşüyor. Gilani, hükümet üyeleri, ordu komutanları, eyalet valileri ve muhalefet liderleriyle Başbakanlık konutunda bir araya geldi. Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama Pakistan'a 7.5 milyar dolarlık yardım paketi sağlanmasını içeren yasayı imzaladı. Paket 5 yıl boyunca ekonomik ve sosyal projelerde kullanılacak.

BİZE ULAŞIN