Azerbaycan'dan açılıma bayraklı, doğalgazlı tepki

Erivan'la yakınlaşma sürecine tepki gösteren Bakü, Türk şehitliğindeki bayrakları kaldırdı. Türkiye, bu 'tek millet iki devlet' anlayışına yakışmaz dedi

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 18.10.2009 ABONE OL
ERMENİSTAN ile imzalanan protokolün ardından, Bursa'da oynanan Türkiye-Ermenistan futbol maçına Azeri bayraklarının alınmamasına Azerbaycan'dan "bayraklı" tepki geldi. Azerbaycan, Bakü'de bulunan Türk şehitliğindeki Türk bayraklarını kaldırdı. Türkiye'nin ise Bakü ve Ankara'da girişimde bulunup, "Bu, tek millet iki devlet anlayışına yakışmayan bir yaklaşımdır" mesajı vereceği öğrenildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise "gaz" silahını çekti ve Türkiye'ye sattıkları doğalgazın fiyatını yükseltmek istediklerini açıkladı. Ermenistan ile imzalanan protokol için Karabağ sorununun çözümüne ilişkin önkoşul bulunmaması Azerbaycan'da sorun yarattı. Türkiye-Ermenistan milli maçına Azeri bayraklarının alınmamasının yanısıra, üst araması sırasında Azeri bayraklarının yere düştüğü gibi provokatif bilgilerin yayılması hassasiyeti daha da arttırdı. Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği maslahatgüzarı Azeri Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, rahatsızlık iletildi. Bunun üzerine Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na davet edilip, "Azerbaycan bayrakları sizin için ne anlam ifade ediyorsa bizim için de aynı şeyi ifade ediyor. Azeri bayrağını kendi bayrağımız gibi kutsal sayıyoruz" mesajı verildi.

BAYRAKLI YANIT

Türkiye'nin bu yaklaşımı Azerbaycan'ı ikna etmeye yetmedi. Azerbaycan, Bakü'de bulunan Türk şehitliğindeki 5'i Türk, 5'i Azeri toplam 10 bayrağı kaldırıldı. Türk bayraklarının kaldırıldığını doğrulayan diplomatik kaynaklar, konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmaktan kaçındı. "Bayraklar tamirat işleri nedeniyle kaldırılmış olabilir" yorumu yapıldı. Türkiye bu gelişme üzerine hem Ankara'da hem Bakü'de girişim başlatmaya hazırlanıyor. "İki ülkenin bayrakları bu kadar birbirine benzerken, duyguları bu kadar ortakken ,Türk bayraklarının indirilmesi kabul edilemez. Bu, tek millet iki devlet anlayışına yakışmayan bir yaklaşımdır" mesajı verilecek.

GAZ FİYATINDA SORUN

Azerbaycan "doğalgaz fiyatlarının yükseltilmesi" kartını masaya sürdü. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye dışında alternatif rota da aradıklarını kaydetti ve Azerbaycan'ın Avrupa pazarına kendi gazını ihraç etmeye hazır olduğunu belirtti. Aliyev, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya, Romanya, Macaristan, Avusturya Almanya ve İsviçre'nin Azerbaycan gazını dünya fiyatlarından almak istediğini söyledi. Kendilerinin de doğalgazı dünya fiyatlarından pazara sürmek istediklerini belirten Aliyev, şunları söyledi: "2 yıldır bu haktan mahrum kaldık. Bunun sebebi de Türkiye ile Azerbaycan arasındaki transit sorunun çözülememesi. Azerbaycan uzun yıllardır Türkiye'ye doğalgazı dünya fiyatının 3'te 1 fiyatına satıyor. Hangi ülke doğal kaynaklarını özellikle şimdiki durumda dünya fiyatının yüzde 30'una satar ve buna razı olur."

BUGÜN NELER OLDU