Saçları açık artırmada satıldı

Michael Jackson'ın yanmış saçları, İngiltere'de düzenlenen müzayedede 950 euroya (yaklaşık 2 bin 250 TL) alıcı buldu.

Geçtiğimiz Haziran ayında hayata veda eden 'Popun Kralı' Michael Jackson'ın 1984 yılındaki bir reklam çekimi sırasında meydana gelen kaza sonucu yanan saçları, İngiltere'de düzenlenen müzayedede 950 euroya satıldı. Jackson'ın yanmış saçlarını Londra'nın kuzeyindeki Hertfordshire kasabasından Ron Walton isimli bir mortgage komisyoncusu satın aldı. Ron Walton "bir tarih parçası" satın aldığını söylerken, müzayedeyi yapan Richard Davie bugüne kadar yaptığı en tuhaf açık artırma olduğunu söyledi.

1984 yılında Los Angeles'te Pepsi Cola için reklam filmi çeken Michael Jackson'ın havai fişeklerin zamansız ateşlenmesi sonucu saçları alev almış ve yönetmen Ralph Cohen üzerindeki ceketi Jackson'ın başına atarak alevi söndürmüştü. Yönetmen Cohen, Jackson'ın yanan saçlarını yerden toplayarak bugüne kadar saklamıştı.

Açık artırmada yanan saçları satın alan Walton'a yönetmen Cohen tarafından olayın nasıl meydana geldiğini açıklayan yazılı belge, Michael Jackson ile Cohen'in birlikte çekildikleri fotoğraf ve saçların Jackson'a ait olduğunu doğrulayan bir sertifika verildi. Bu kanıtların kendisi için çok önemli olduğunu söyleyen Walton, "Birisi öldüğü zaman ortada birçok aldatmaca olur ve iyi niyetinizden faydalanılarak aldatılacağınızdan endişe edersiniz" dedi.

Walton, Jackson'ın saçlarını pop alanında topladığı hatıralar arasına ekleyeceğini söyledi. Walton, yanmış saçların Jackson'ın hayatındaki önemli anlardan birini temsil ettiğini, çünkü meydana gelen kaza sonrasında Michael Jackson'ın ağrı kesici kullanmaya başladığını ve ağrı kesicilere bağımlı olmasına bu olayın neden olabileceğini belirtti. Açık artırmayı yapan Richard Davie ise, Michael Jackson'ın ölümünden sonra hatıralarının ve otografilerinin değerinin genel olarak ikiye katlandığını ifade ederek, Jackson'ın yanmış saçlarının değerini koruyacağını tahmin ettiğini, çünkü kendisinin pop dünyasında bir efsane olduğunu söyledi. Açık artırmada satılan hatıralar ve otografiler arasında Elvis, Beatles, Jimi Hendrix'in imzaları ve hatıraları, Sigmund Freud'un mektupları ve Adolf Hitler imzalı portresi gibi parçalar da bulunuyor. Michael Jackson'ın ölümüne kullandığı ağrı kesicilerin neden olduğu açıklanmıştı.

BİZE ULAŞIN