'Dış politikamızda eksen kayması yok'

Başbakan Erdoğan İstanbul Forumu'nda herkesi kucaklayan, adil, paylaşımcı, farklılıkları zenginlik olarak gören ve güven esasına dayanan bir dünya düzeni tesis edilmesi gerektiğini ve Türkiye'nin dış politikasında herhangi bir eksen kayması olmadığını belirtti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Forumu'nda yaptığı konuşmada "Dış politikamızda eksen kayması söz konusu değildir" dedi. Türkiye'nin dış politikasının kılı kırk yararak belirlendiğini söyleyen Erdoğan, Filistin'in acıları devam ederken, Irak'ın yaraları sarılmadan, İran'la, Suriye ile Lübnan'la ilgili meseleler çözülmeden bölgenin refaha kavuşmasının imkansız olduğunu söyledi.

ORTADOĞU'YU ANLATTI

Four Seasons Hotel Bosphorus'ta düzenlenen 'Dünya Siyasetinde Ortadoğu: Sorunlu Bölgede Güvenlik Arayışı' konulu İstanbul Forumu'na katılan Başbakan Erdoğan, bölge sorunlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'a, farklı medeniyet ve kültürlerin kesişme noktası olma vasfını yeniden kazandırmak için yoğun gayret sarf ettiklerini vurgulayan Erdoğan şunları söyledi:

YENİ BİR DÜZEN

Yeni küresel düzen herkesi kucaklayan, adil, paylaşımcı, farklılıkları zenginlik olarak gören ve güven esasına dayanan bir düzen olmak durumunda. Gerekli dersleri çıkaramazsak, mesajı doğru okuyamazsak, bir sonraki aşama çok daha tahripkar olacaktır.

SIFIR PROBLEM

Türkiye, komşuları ile sıfır problem anlayışı içinde hareket ediyor. Birikimlerimizi sadece küresel ve bölgesel barış için sarf etmek arzusundayız. Avrupa Birliği'ne yük olacak diyenler, katkıları göz ardı ediyorlar.

HUZUR HAVZASI
Felaket senaryolarına konu ediliyor. Ortadoğu'nun kalkınma düzeyine henüz ulaşamadığı doğrudur. Fakat son yıllarda büyük dinamizm yaşandığını görmek zorundayız. Kendi haline bile bırakılsa sıçrama yapacakken, önü kesilen bir havzayı yok farz edemeyiz. Ortadoğu'nun geçmişi olduğu gibi geleceği de insanlık açısından belirleyici. Bölgenin barış ve huzur havzası haline gelmesini arzuluyoruz.

KADERİNİ ÇİZMELİ

Dışarıdan başkalarının müdahale etmesi yerine bölge ülkelerinin kendi meselelerini kendileri çözmesi, kendi kaderlerine sahip çıkması son derece önemlidir. Dışarıdan müdahale, buralara destek olacaksa takdirden vareste tukulamaz. Ama zaafiyete yol açacaksa eyvallah demek doğru olmaz.

GAZZE'DEKİ TRAJEDİ

Filistin sorunu çözümlenmeden kalıcı barış tesis edilemez. İnsanların acılarını artırmaktan, barışı sabote etmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyen uygulamaları eleştirdik, eleştirmeye devam ediyoruz. Gazze'ye yönelik operasyonların üzerinden 9, Şarm El Şeyh'te düzenlenen Gazze Konferansı'nın üzerinden ise 7 ay geçti. Buna rağmen Gazze'de yaşanan trajedinin yaraları hala sarılamadı, dram sona ermedi. Gazze'nin yeniden inşası için bölgeye inşaat malzemelerinin dahi girişine izin verilmiyor. Gazze şeridindeki ambargo vakit kaybedilmeden kaldırılmalıdır.

NÜKLEER SİLAHLAR

Nükleer program konusunda endişelerin giderilmesi gerekiyor. Üzerimize düşeni ne olursa olsun yerine getirmekte de kararlıyız. İran, barışçıl amaçlarla nükleer enerjiden faydalanmalı. Ancak biz nükleer silahlardan tamamen arındırılmış bir bölgede yaşamak istiyoruz. Buna da kararlıyız. Bölgemizde nükleer kitle imha silahı istemiyoruz.

BİZE ULAŞIN