Forum'da Türkiye-Batı ilişkileri masaya yatırıldı

Türkiye'nin değişen dış politika öncelikleri ve yakın zamanlarda komşularıyla ilişkilerde attığı adımlar İstanbul Forumu'na damgasını vurdu. Erdoğan'ın konuşması 'Türkiye Batı'dan kopuyor mu' endişelerine yanıt niteliğindeydi

Ortadoğu siyasetinde rol oynayan birçok siyasetçi, akademisyen,diplomat ve gazeteci İstanbul'da buluştu. Hem de bölgede dengelerin değişmeye başladığı bu dönemde! Dün Başbakan Erdoğan'ın konuşmasıyla başlayan 1. İstanbul Forumu önemli tartışmalara sahne oldu. Erdoğan kürsüye çıkarken,herkesin kafasında aynı soru vardı. "Türkiye, Ortadoğu ve Rusya atağıyla, Batı'dan kopmaya mı başladı?" Başbakan, sorulara yanıt niteliğinde bir konuşma yaptı. Önce "Komşularla sıfır problem" politikasını anlattı. Başbakan, ayrıldıktan sonra başlayan panellerdeki ana tartışma "Türkiye Batı'dan kopuyor mu yani eksen kayması var mı?" sorusuydu. Aslında bu tartışma 9 ay önce kapalı kapılar ardında başlamıştı zaten.. Yani Gazze bombardımanı başladığı gün! Tartışma, Erdoğan'ın Gazze'deki operasyonda sivillerin ölmesine karşı sert çıkışlarıyla büyüdü. Sonra Davos'taki "One minute" krizi yaşandı. Dün İstanbul Forumu'nda yaşanan tartışmalar Türkiye'ye bakışın bazı ipuçlarını verdi. Öncelikle,Washington'un nabzını tutan ABD Kongresindeki Türkiye dostu Robert Wexler'in konuşmasını aktarayım.

BARIŞ VE İSTİKRAR

Wexler, Türkiye'nin Ortadoğu atağından rahatsız olmadıklarını söyledi. "Barışı ve istikrar için de rol oynayabilirsiniz." dedi ama sonra "Biz de Rusya'yla yakınlaşıyoruz ama Ukrayna'yla ve Çek Cumhuriyeti'yle kavga etmiyoruz" diye ekledi.. Yani ABD açıkça İsrail'le neden kavga ediyorsunuz?" diye sordu. Gelelim Arap dünyasına? Türkiye'nin hem Gazze çıkışı hem de Ortadoğu atağı Arap dünyasını bölmüş durumda. Arap sokakları Erdoğan'ı alkışlıyor ama özellikle Mısır ve Suudi Arabistan açılımdan rahatsız oldu. Çünkü liderlik rolünü kaptırmak istemiyor. Avrupa Birliği'ne gelince? İsrail'i Gazze'de "İnsanlık suçu" işlemekle suçlayan, raporun BM'de oylaması AB'nin de bölündüğünü gösterdi. O bakımdan, Gazze'ye yardım çağrısı ya da Türkiye'nin İsrail uçaklarına izin vermeyişi, AB'yi fazla rahatsız etmedi. Hatta Türkiye'nin çıkışlarını akılcı bile bulanlar var. Wexler, dün "Türkiye, enerjinin odağı oluyor neden dışlıyorsunuz?" diye sordu AB'ye. Ve "Ey Avrupa geleceğinizi düşünün" diye çağrı yaptı. Kısacası, Forumun ilk gününde "Eksen kayması" tartışmasında, top AB'nin sahasında kaldı.

BİZE ULAŞIN