Papandreu'nun ziyareti Rum basınında

Rum basını, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun dün başlayan Güney Kıbrıs ziyareti ile Rum lider Dimitris Histofyas görüşmesine geniş yer verdi.

Salı 20.10.2009 11:21
Güncelleme: Salı 20.10.2009 11:29
ABONE OL
Alithia gazetesi, 'sahnenin değiştiğini' belirttiği haberinde, Papandreu'nun Kıbrıs'la ilgili çalışmalarına bıraktığı yerden başladığını yazdı. Yunanistan ve Kıbrıs'ın (Rum Kesimi) temel stratejilerini belirledikleri ifade edilen haberde, Türkiye için AB'ye tam üyelik sürecinde Helsinki tipi yeni bir yol haritası hazırlanması kararına varıldığını savundu. Bu plana göre Kıbrıs sorununun çözümü, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilişkilendiriliyor.

Mahi gazetesi de, 'Avrupa'ya dönüş' başlıklı haberinde, Atina ve Lefkoşa'nın Aralık ayındaki değerlendirme toplantısında yeni yol haritası ile Kıbrıs sorununa Avrupa çözümü gerektiğini ileri süreceklerini yazdı.

Atina ve Lefkoşa'nın Kıbrıs sorununa çözüm bulunması meselesini Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilişkilendirme üzerine yoğunlaştıklarını kaydettiği haberinde Politis, Ankara'nın üyelik koşulları konusunda Papandreu ve Hristofyas'ın stratejisini şöyle özetledi: Önce Kıbrıs'ta çözüm sonra da diğer yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekecek.

Öte yandan Simerini ise Yunan Başbakan Papandreu'nun Türkiye için düşündüğü yeni yol haritası ile değerlendirmenin ne içerdiğini açıkça ortaya koyamadığı için eleştirdi. 'Türkiye'nin üyelik haritası bulanık' şeklinde başlık kullanan gazete, hiçbir liderin bu konuda kendi düşüncesini dile getirmediğini kaydetti.
'Aralık ayının mücadele şeklinde geçeceği' yorumunda bulunan Filelevtheros gazetesi, Atina ve Lefkoşa'nın Ankara'nın AB üyeliğinin değerlendirileceği Aralık ayında sert mücadeleye hazırlandıklarını iddia etti. Gazete, iki ülke hükümetinin Aralık ayında uygulanması muhtemel senaryolar üzerinde çalışmak için koordinasyon komisyonları oluşturacaklarını duyurdu.

Bir başka Rum gazetesi Haravgi de, 'Ortak hedef' başlıklı haberinde, Yunan ve Rum tarafının Türkiye, AB ve uluslararası topluma Ankara'nın AB'ye karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde Aralık toplantısında yaptırım uygulanmadan engelleri aşmasının mümkün olmadığına dair mesajı güçlü biçimde verdiğini savundu.

Cyprus Mail gazetesi, 'Bütün gözler Aralık'ta' başlığını kullandığı haberinde, Yunanistan için Kıbrıs sorunun öncelikli mesele olduğunu belirtti. Gazete, Atina ve Lefkoşa'nın Türkiye'nin AB üyelik sürecinin ele alınacağı zirve öncesi yakın işbirliği içinde çalışacaklarını kaydetti.