Afgan kadınların umudu

Afganistan'da geleneksel el sanatları Afgan kadının geçimini sağlamak ve sosyal hayata katılması için umudu oldu.

Afganistan'da 2001 yılında başlatılan "Umutlu Kadın" projesi Afgan kadınlarının el yapımı eşyalarının satışını organize ederek, kadınlara ve ailelerine umut kapısı oldu.

"Umutlu Kadın" projesi Koordinatörü Cristina Hernandez, birçok Afgan kadınının el becerisi olduğunu söylüyor. Hernandez, "Afganistan'da birçok kadının el becerisi var. Ama onlar yaptıkları eşyaları nasıl satacakları, nasıl pazara çıkaracaklarını bilmiyor. Bunu için başlattığımız proje Afgan kadınların organize olmalarına, yaptıkları el işlerini satmalarına yardımcı oluyor. Daha iyi nasıl satış elde edilir ve ailelerine daha iyi nasıl desteklemeleri konusunda kadınlara fikir veriyoruz." diye konuşuyor.

Hernandez kadınlara müşteriyi artırabilmek, kaliteli ürün yapabilmek konusunda yönlendiriyor. Her bir kadın için ayrı depolama kutusu ayrılmış ve kadınlar satıştan elde edilen gelirin büyük bir kısmını alabiliyor. Onlar ayrıca yapacakları ürünlere malzeme almak için borç da alabiliyorlar.

"Umutlu Kadın" ürünlerini başlangıçta sadece Kabil'deki yerel pazarda satarken, proje şu an dünyanın birçok seçkin mağazasına ürün ihraç ediyor.

Hernandez, "En iyi ürünlerimizden bazıları işlemeli yastıklardır. Üzerinde geleneksel Afgan sporu Buzakşi, Bamyan budaları ve Gazni kadını işlemelisi olabiliyor çok satılan yastıklar arasında. Sonra çocuklar için oyuncak bebekler de yapıyoruz. Ayrıca el işlemeli eşarplar da satışları gayet iyi." dedi.
Ürünleri satılan kadınlar ücretlerini almak için "Umutlu Kadın" projesi koordinatörünün yanına geliyor. Ailesine yardımcı olmak için çalışan ve yedi aile ferdi olan Şahnazi, "Ben her şeyi yapıyorum. Şu an hayatım daha iyi, çünkü çalışmalarımı satıyorum ve elde ettiğim para ile aileme yardımcı oluyorum. Şu an eşim benden daha az para kazanıyor. O kirayı ödüyor ben de ona yardımcı oluyorum." diye konuşuyor.
Dul ve 5 çocuk annesi Lila ise, "Ben oyuncak bebek, yastık, elbise ve eşarp yapıyorum. Şu an hayatım daha kolay, çünkü kiramı ödeyebilecek parayı kazanabiliyorum." şeklinde konuşuyor.

El işleri satılmayan kadınlar ise çok üzülüyor. Hernandez, "Afganistan'da kadınların birçok sorunu var. Bence en önemlisi onların sosyal hayata karışamama sorunudur. Ben burada çok çaresiz yüzler gördüm. Eşyaları satılmayan kadınları görmek beni çok üzüyor. Çünkü biliyorum ki, o gün evlerine ekmek alacak paraları yok."

Yaptığı ürünler satılmayan Afgan kadın ise üzgün ve endişeli. Hernandez, el işleri satılmaya Afgan kadına bunun ürünlerin kalitesinin düşük olması ve renginde kaynakladığını anlatıyor. Ayrıca daha iyi renk seçimi ve kalitede nasıl ürün yapabileceğini gösteriyor.

"Umutlu Kadın" projesi geliştikçe Afgan kadını ailelerini geçimini sağlamak endişesinde kurtularak kendi işlerini kurma konusunu düşünecek diyen Crstian, "Benim için en sevinç verici kısım kadınların ürünlerinin satılıp ücretlerini aldıkları zamandır." diye konuşuyor.

BİZE ULAŞIN