Almanya'da temizlik işçileri grevde

Almanya'da çalışanlar dün sabah işyerine geldiğinde temizlenmemiş masalarıyla karşılaştı.

Dünden itibaren Almanya'da, aralarında çok sayıda Türkün de bulunduğu temizlik işçileri, ücret artışı talebiyle süresiz greve başladı.

IG-Bau sendikasından yapılan açıklamada, grev kapsamında dün Almanya'nın başkenti Berlin'deki 15 işyerinde yaklaşık 100, Flensburg ve Hamburg'daki 6 iş yerinde yaklaşık 150, Saksonya, Aşağı Saksonya, Rheinland Pfalz ve Saarland eyaletlerinde de 100'den fazla temizlik işçisinin greve başladığı bildirildi. Açıklamada, gün içinde diğer bazı işçilerin de iş bırakma eylemine gittiği belirtildi.

IG-Bau Berlin-Brandenburg Bölge Müdürü Rainer Knerler, iş verenlerin grevlere karşı hazırlıklı olmamaları için hangi işyerlerinde iş bırakılacağı konusunda ayrı ayrı karar vereceklerini söyledi.

Temizlik işçileri için yüzde 8,7 oranında ücret artışı talep eden IG-Bau sendikası doğu Almanya'daki temizlikçi maaşlarının da batıdakiyle aynı seviyeye çekilmesini istiyor. Grev kararı 860 bin temizlik işçisinin 1 Ekim'de sona eren toplu iş sözleşmesinin yenilenmesi yanında temizlik işçileri için şirket emeklilik sistemi kurulmasını amaçlıyor.
BİZE ULAŞIN