Belçika 500 mahkumu ihraç ediyor

Belçika hapishanelerindeki aşırı doluluğu azaltmak adına 500 mahkûmun Hollanda'ya gönderilmesi konusunda Bakanlar Kurulu'ndan karar çıktı.

Uzun zamandır gündemde olan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen yurtdışına mahkûm gönderme konusunda ilk somut adım atıldı.

Hükümet, ilk etapta Hollanda'nın Tilburg kenti yakınlarındaki cezaevine 500 mahkûm gönderecek. Burada bir hapishane kiralayacak olan Belçika'da bu yöndeki çözüm daha önce Valon-Flaman çekişmesine takılmıştı. Flamanlar Hollanda'ya mahkûm gönderme projesine en baştan sıcak bakarken, Valonlar'ın projenin çok pahalı olması ve sadece Flaman kesimindeki mahkûmların gönderilecek olması ile çekinceleri vardı.

Belçika Adalet Bakanlığı kaynakları ise konunun gelecek haftalarda Hollanda Adalet Bakanlığı yetkilileri ile imzalanacak olan bir anlaşma ile neticelendirileceğini ve mahkûm sevkinin bir an önce gerçekleştireceğini duyurdu.

Sınır ötesine mahkûm gönderen Belçikalı yetkililer, bunun geçici bir çözüm olduğunu hatırlatıyor ve 2012'de faaliyete sokulacak yeni cezaevleri ile hapishanelerdeki doluluk sorununun, öz kaynaklarla çözüleceğini vurguluyor.
BİZE ULAŞIN