Çözüm Türkiye lehine

Hükümetinin güven oyu almasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini Kıbrıs Rum kesimine yapan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu dün Rum meclisinde konuştu. Türkiye'nin AB'ye üyeliğini desteklediklerini ve "imtiyazlı ortaklığa" karşı olduklarını yineleyen Papandreu, "imtiyazlı ortaklığın" Yunan ve Rum çıkarlarına çok ciddi etkileri olabileceğini ifade etti. Kıbrıs sorununun çözümünün AB'nin ve Türkiye'nin çıkarına olduğunu kaydeden Papandreu, AB'nin yanı sıra Türkiye'ye yönelik girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Papandreu, ancak bu girişimi, uluslararası bir sorun olan Kıbrıs sorununu Türkiye ile müzakere etme çerçevesinde değil, Türkiye'nin "karşılıklı, faydalı bir çözüm için müzakere etmesi konusunda Talat'a izin vermesi ve cesaretlendirmesi" çerçevesinde yapacaklarını ifade etti.

ANAVATANLAR

Papandreu Kıbrıs'ın Türkiye ve Yunanistan gibi ana vatanlarından arınmaları gerektiğine inandığını söyledi. Rum yönetimi lideri Dimitri Hıristofyas ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında sürdürülen müzakereleri desteklediğini belirtti. Hıristofyas ile koordinasyon içerisinde girişimler üstleneceklerini belirtti. Türkiye'nin bir an önce sonuç alınması amacıyla "Kıbrıs Türk lideri Mehmet Ali Talat'ı cesaretlendirmesi gerektiğinden" söz etti.

'İŞGALİ UNUTMADIK'
Papandreu, "İşgal ve istilayı unutmadık, kimseye de unutturmadık" dedi. "Kıbrıs sorununun çözümünün temel koşulunun, 'Kıbrıs'ın egemenliğinin ve bağımsızlığının Türkiye tarafından tanınması ve kabul edilmesi'' olduğunu savundu. "Olası anlaşmazlıkların ve sorunların askeri güç tehditleriyle değil; barışçıl yollardan giderilmesinin şart olduğundan söz eden Papandreu Türkiye'ye karşı samimi bir dil kullanılmasından yana olduğunu Rum parlamentosundaki konuşmasında da vurguladı. Papandreu bu konuda "gerek AB ilişkilerinde gerekse Kıbrıs konusunda Türkiye'ye karşı samimi olmamamız şarttır. Aynı şekilde Türkiye de olumlu adımlar attığı sürece AB tarafından ödüllendirilmelidir" dedi.

BİZE ULAŞIN