Korsan saldırıları arttı

Dünyada korsan saldırılarının, yılın 9 ayında, Aden Körfezi ve Somali'nin doğu sahilinde daha çok saldırı görülmesi nedeniyle geçen yılın toplamını aştığı bildirildi.

Uluslararası denizcilik bürosunun raporunda, yılın 9 ayında 306 korsan saldırısının kaydedildiği belirtilirken, bu rakamın 2008 yılında toplam 293 olduğu belirtildi.

Raporda, bu sürede 34 geminin kaçırıldığı, gemilerin mürettebatı 661 kişinin rehin alındığı ve 6 kişinin öldürüldüğü kaydedildi.

Büro ayrıca, 2009'un 9 ayında korsanların düzenlediği 176 saldırıda silah kullandığı, 2008'de silah kullanılan saldırıların sayısının ise 76 olduğu, dolayısıyla silahlı saldırıda iki kattan fazla artış gözlendiği bildirildi.

Raporda, Somali sahillerindeki saldırıların, yılın üçüncü çeyreğinde, ilk yarısına oranla muson yağmurlarının yol açtığı kötü hava koşulları nedeniyle azaldığına da dikkat çekildi.

Yılın ilk 9 ayında denizlerinde korsan saldırıları düzenlenen diğer ülkelerin sırasıyla Nijerya (20 saldırı), Malezya (14 saldırı), Bangladeş (12 saldırı), Hindistan ve Peru (10'ar saldırı) olduğu da kaydedildi.
BİZE ULAŞIN