Patlayıcı sıvı detektörü geliştirildi

Almanya'da, patlayıcı sıvı maddeleri anında tespit edebilen bir detektör geliştirildi.

Jülich Araştırma Merkezi tarafından yapılan açıklamada, yeni geliştirilen detektörün, elektromanyetik dalgaları daha geniş bir frekansa yayarak patlayıcı sıvı maddeler ile zararsız sıvılar arasında 200 mili saniyede ayrım yapabildiği belirtildi.

Alman araştırmacı Knut Urban ve ekibinin "Superconductor Science and Technology" adlı dergide tanıttığı detektör için elektromanyetik dalgalarla analiz yapabilen özel bir spektroskopi cihazının kullanıldığı ifade edildi.

Her sıvının elektromanyetik dalgaları farklı ölçüde emdiği ve yansıttığı, bu nedenle böyle bir sistemin zaten uygulanmakta olduğu, ancak dar frekans kullanım boyutu nedeniyle bugüne kadar geliştirilen cihazların tehlikeli sıvıları tespit etmekte bu kadar etkili olmadığı kaydedildi.

Kontroller sırasında bugüne kadar kullanılan cihazların, sıvıların birbiriyle karıştırılması durumunda yanlış sonuç verme olasılığının da yüksek olduğu, yeni geliştirilen detektör ile sıvıların ayrıntılı moleküler yapısının ortaya çıkarıldığı, böylece güvenilir sonuçlara ulaşıldığı bildirildi.
BİZE ULAŞIN