ABD'den ard arda PKK açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, Türkiye'nin silah bırakan PKK'lı teröristin yeniden topluma entegre olmasına izin vermesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Kelly, günlük basın toplantısında bir soru üzerine PKK'lı bir grup teröristin teslim olmasını değerlendirdi. Kelly, "Türkiye'nin son zamanlarda Kürt nüfus ve Türkiye arasındaki farklılıkları bir uzlaşıya kavuşturmak için attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye'nin bu Kürtleri veya eski PKK üyelerinin silah bırakıp yeniden entegre olmasına izin vermesini de, memnuniyetle karşıladığımız adımlar arasında görüyoruz" dedi.

Amerika'nın her zaman Türkiye'nin Kürt nüfusu ile bir dilayog başlatmasını desteklediğini kaydeden Kelly, "Kürt nüfusa daha fazla kültürel ve dilsel hak verilmesi dahil bu doğrultuda Türk hükümetinin attığı bazı adımları da memnuniyetle karşıladık. Türk hükümetinin böylesine somut adımlar attığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Biliyorsunuz, PKK'yı biz terörist örgüt olarak görüyoruz. İster Kuzey Irak ister Türkiye'de olsun bu sorun ile başedebilmek için atılan her adımı elbette ki memnuniyetle karşılarız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN