Bugün kekemeler susmayacak

Kekemeliğe dikkat çekmek ve bu konudaki bilinci artırmak için bugün dünya genelinde kekemelikle ilgili konferanslar düzenleniyor.

Dünya nüfusunun yüzde 1'ini etkileyen kekemelik ve kekemelerin sorunlarından bahsetmek üzere 12. Uluslararası Kekemelik Günü dolayısıyla kekemelik, kekemeler, sorunları ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verilecek.

Fransız Le Point dergisine göre, kekemelerin içine kapandığı ve konuşmaya cesaret edemediği, hatta bu kişilerin çevresindekilerin de nasıl davranacağını bilmediği belirtildi. Bu sorunların altından kalkmak için kekemelikten bahsedilmesi gerektiği, kekemelik ne kadar kısa zamanda fark edilirse tedavi şansının o kadar fazla olduğuna dikkat çekildi.

Seslerin, hecelerin, kelimelerin söylenmesinde istemsiz, işitilebilir veya sessiz tekrarlar ve uzatmalarla belirlenen konuşma akıcılığının bozukluğu olan kekemelik, konuşmayla ilgili veya ilgisiz beden hareketleri ve mimiklerle birlikte görülebiliyor. Kekemeliğin, heyecan, korku, kaygı ve utanma gibi daha öznel duyguların belirtisi olduğu düşünülüyor. Ancak nedenleriyle ilgili ileri sürülen görüşler oldukça farklı ve fazla. Kekemelik, diğer konuşma bozukluklarının aksine konuşmanın bütününü etkiliyor. Tedavide izlenen yollar, nedenlere bağlı olarak da çok ve farklı.
BİZE ULAŞIN