Rusya-Gürcistan savaşı beyaz perdede

Geçen yıl Ağustos ayında çıkan ve 5 gün süren Rusya-Gürcistan savaşı "Zor Ölüm 2" ve "Dağcı" gibi önemli aksiyon filmlerinin yönetmeni Renny Harlin tarafından beyaz perdeye aktarılıyor.

"Gürcistan" ismini alacak film için Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bulunan parlamento binasının önünde toplanan binlerce figuran, 12 Ağustos 2008'de düzenlenen büyük gösteriyi canlandırmak üzere toplandı.

Ünlü aktör Andy Garcia'nın Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yi canlandırdığı sahnede, Garcia binlerce kişiye seslenirken, parlamentonun önünde bulunan Rustaveli caddesi de trafiğe kapatılarak büyük bir film seti haline getirildi. Rusya'nın protesto edildiği sahne için binlerce kişi ellerinde Gürcistan
bayrakları ile slogan attı. Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'den 11 yaş büyük olan Kübalı aktör Andy Garcia "Baba - 3", "Dokunulmazlar" ve "Oceans 11" gibi önemli filmlerde rol aldı.

Geçen yıl Gürcistan birliklerinin Güney Osetya'yı Rusya'dan geri almak üzere başlayan gerginlik, Moskova'nın Gürcistan topraklarına saldırması ile doruğa ulaşmıştı. Savaş sahnelerinin Gürcistan'nın Tsalka bölgesinde çekildiği filmin bazı sahneleri de geçen sene savaşta ağır hasar gören Gori'de gerçekleşecek. Rusya ve Gürcistan arasındaki savaşı, Amerikalı bir gazeteci ve kameramanın gözünden anlatacak filmde gazeteciyi İngiliz aktör Rupert Friend'in canlandırması bekleniyor. Amerikalı yönetmen Harlin'in "en büyük savaş filmim" dediği filmin Rus, Gürcü veya Amerikan karşıtı değil, savaş karşıtı olacağını ifade etti.

Şu güne kadar 15 film çektiğini söyleyen Harlin, filmin savaşı anlatsa da bireysel hikayeleri içerdiğini anlatarak, "Film savaş sırasında Gücistan'da görev yapan bir gazetecinin Gürcü bir kadınla karşılaşmasını anlatıyor. Film savaşla ilgili olsa da, içinde bireysel ve sivillere dair hikayeler içeriyor" diye konuştu. Filmin yapımcısı Michael Flannigan ise asıl amaçlarının savaşın kötü bir şey olduğunu anlatmak olduğunu söyleyerek "Dünyanın pek çok yerinde şu anda da süren savaşlar var. Bizim ise gerçek bir savaş filmi yapma ve bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatma fırsatımız var" dedi. Çekimlerine bu ay başlanan 20 Milyon dolar bütçeli filmin Kasım ayında tamamlanması ve Mayıs 2010'da gösterime girmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN