Talat ve Hristofyas 47. kez buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölgede 47. kez bir araya geldi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölgede yaptığı görüşme sona erdi.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, tarafların bugün ''Mülkiyet'' konusunu ele aldığını ve karşılıklı pozisyonlarını ortaya koyduğunu söyledi.

Downer, liderlerin temsilcileri, Özdil Nami ve Yorgos Yakovu'nun gelecek perşembe günü bir araya gelerek ''Mülkiyet'' konusunu görüşmeye devam edeceğini belirtti.

Liderlerin 27 Ekimde yeniden görüşeceğini kaydeden Downer, o görüşmede, ''mülkiyet'' konusunun ele alınmayacağını, ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'' başlığı altındaki ''yürütme'', ''federal hükümetin yetkileri'' ve ''dış ilişkiler'' konularının konuşulacağını kaydetti.

TALAT VE HRİSTOFYAS GÖRÜŞMESİNİN ARDINDAN
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, herhangi bir tıkanıklığa yol açmadan, Kıbrıs sorununun çözümü için esneklikle birlikte, ''ellerinden geleni yaptıklarını'' söyledi.

Talat, müzakerelerde bugün ele aldıkları ''Mülkiyet'' konusunda, tarafların pozisyonlarını koruduğunu ve tıkanıklığın aşılmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölgedeki görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün ''Mülkiyet'' konusunu değerlendirdiklerini ve tarafların pozisyonlarını korumaya devam ettikleri halde, kriterleri ele alma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Talat, ''Yani, taraflar pozisyonlarını korumaya devam ediyorlar, ancak kriterleri görüşmeyi temsilcilerimiz (Özdil Nami ve Yorgos Yakovu) ve ekiplerimiz yapacak'' dedi.

Cumhurbaşkanı Talat, bir sonraki liderler görüşmesinde, ''Yönetim ve Güş Paylaşımı'' ana başlığı altında bulunan ''federal hükümetin yetkileri'' hakkındaki son anlaşmazlıkları çözmeye çalışacaklarını ve ''federal hükümetin kurucu devletlerle, uluslararası ilişkilerdeki işbirliğini ortaya koyacak olan iş birliği anlaşması üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklarını'' kaydetti.

Tarafların mülkiyet konusundaki pozisyonlarını koruduğunu ve tıkanıklığın aşılmadığını, ancak kriterlerin, liderlerin temsilcileri aracılığıyla görüşülmesine başlanacağını kaydeden Talat, bunun önemli bir karar olduğunu söyledi.

Talat, ''Biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak, herhangi bir tıkanıklığa yol açmadan Kıbrıs sorununun çözümü için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz, esneklikle birlikte. Herhangi bir tıkanıklığa yol açmadan sorunun çözümü için adım atılmasını teşvik ediyoruz'' diye konuştu.

Bir soru üzerine ''Mülkiyet'' konusundaki görüşmelerin tamamlanmadığını, temsilciler kriterler üzerinde çalıştıktan sonra 'Mülkiyet'' konusunun görüşülmesine devam edileceğini belirten Talat, başka bir soruya karşılık da, KKTC ve Güney Kıbrıs'ta çözüm istemeyenlerin ''birbirlerinden farklı olmadığını'' ifade ederek, ''Farklı görünüyorlar, ama özü itibariyle değiller'' dedi.


BİZE ULAŞIN