Bu kez Lenin'in kafası kayboldu

Rusya'nın St.Petersburg kentindeki Krasnoselski Parkı'nda bulunan 1917 Bolşevik Devrimi lideri ve eski SSCB kurucusu Vladimir Lenin'in (Ulyanov) heykelinin kafası kayboldu.

Lenin'in heykelinde kafanın olmadığını fark eden vatandaşların polise başvurduğu kaydedildi.

Olay yerine gelen polis ve belediye yetkilileri, Lenin anıtıyla ilgili herhangi bir saldırı izine rastlamadı. Yapılan araştırmada Lenin'in kafasının düşme nedeninin, anıtın çok eski olmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Yetkililer, "Anıttaki Lenin'in kafası çürüyerek düşmüş" dedi. Anıtın üzerinde herhangi bir yazı ve boyamanın bulunmadığı belirtildi.

1 Nisan'da St.Petersburg kentinin Finlandiya tren garında kimliği belirsiz kişiler, Lenin heykeline bombalı saldırı düzenlemiş ve anıtın arka tarafında bir metrekarelik bir delik açılmıştı. Aradan iki gün geçtikten sonra ülkenin Volgograd kentinde kimliği belirsiz kişiler, Lenin'in kafasına peruk takmıştı.

Görgü tanıklarına göre, Lenin bu haliye ünlü Rus yazar Nikolay Gogol'un Taras Bulba eserindeki Ukraynalı kahramanına (Taras Bulba) benzetilmişti.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Rusya'da Lenin heykellerine yönelik bir kısmı bombalı olmak üzere toplam 39 saldırı gerçekleştirildi. Rusya dışındaki eski SSCB cumhuriyetlerinde ise dev Lenin heykellerinin yerini o ülkelerin ulusal kahramanlarının anıtları aldı.
BİZE ULAŞIN