Çin'den barışçı nükleer enerji çağrısı

Çin Devlet Enerji Müdürü Cang Guobao, Çin'in geçmişte olduğu gibi gelecekte de Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı çağrısını destekleyerek, uluslararası toplumla birlikte nükleer enerjinin barışçı kullanımını amaçlayan bütün çalışmalara aktif olarak katılacağını söyledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 23.10.2009 11:36 ABONE OL
Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Cang, Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı İcra Kurulu'nun 3. toplantısında yaptığı konuşmada, nükleer enerjinin gelişme sürecinde Çin hükümetinin güvenlik konusunu her şeyin üstünde tuttuğunu belirtti.

Cang, Çin'in güvenlik önlemlerini ulusal çapta etkili şekilde uyguladığı için yıllardır faaliyet gösteren nükleer elektrik santrallerinin zararsız ve sorunsuz çalıştığını bu nedenle elektrik üretiminin yıldan yıla yükseldiğini kaydetti.

Çin hükümetinin, dışa açılma politikası doğrultusunda başta Rusya, Fransa ve ABD olmak üzere birçok ülkeyle nükleer enerji konusunda işbirliği yaptığına işaret eden Cang, Çin hükümetinin dünya ülkelerinin nükleer enerjiyi barışçı amaçla kullanma hakları bulunduğuna inandığını, nükleer enerji kullanımında çıkabilecek her türlü sorunu da uluslararası toplumla beraber çözmeye hazır olduğunu ifade etti.