Gilani'yle İmam Hatip modelini konuştular

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, TAİ'de Pakistan'a ait F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunun gerçekleştirilmesine çok önem verdiklerini söylediği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan ile Gilani arasında yapılan görüşmede ayrıca, Gilani'nin Türkiye'deki İmam Hatip Lisesi modelini, Pakistan'da aşırılığı önleme noktasında benimsediklerini söylediği belirtildi.

Pakistan Başbakanı Gilani'nin, Başbakan Erdoğan'a Keşmir konusunda, ''Türkiye'nin ilkeli yaklaşımını'' takdirle karşıladıklarını da ifade ettiği bildirildi.

Orta Asya ile ilişkilerin geliştirilmesi noktasında Türkiye'ye yardımcı olabileceklerini kaydeden Yusuf Ziya Gilani'nin, ''Bizim de Çin ile ilişkilerimiz iyi. Size bu konuda yardımcı oluruz'' dediği belirtildi. Başbakan Erdoğan'ın da görüşmede Türkiye'nin bölgenin istikrarına önem verdiğini söylediği dile getirildi.

Erdoğan'ın iki ülke arasındaki dostluğun tarihinin gençler tarafından bilinmediğini, bu nedenle bu konuda adım atılması gerektiğini ifade ettiği kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın, Pakistan'ın NATO'ya katılması konusunda Türkiye'nin elinden geleni yapacağını söylediği de bildirildi.
BİZE ULAŞIN