Türkiye de nükleer sahibi olabilir

İran'la müzakereler sürerken ABD'nin eski temsilcisi Bolton, "İran'ın frenlenmesi düşünülüyor. Ancak Mısır, Türkiye ve Suudi Arabistan da nükleer silah edinebilir" dedi

ABD'NİN eski BM Daimi Temsilcisi John Bolton, "İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda, Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerin de büyük olasılıkla nükleer silah edineceğini" öne sürdü. ABD'nin muhafazakar düşünce kuruluşlarından American Enterprise Institute'un (Amerikan Girişim Enstitüsü) düzenlediği "İsrail İran'a Saldırmalı mı" konulu panelde konuşan Bolton, "İran'ın halen devam eden nükleer programını durdurmak için güç kullanımı gerektiğini, çünkü diğer seçeneklerin başarısız olduğunu ve gelecekte de başarısız olacağını" iddia etti.

" YANLIŞ DÜŞÜNCE"
"İran'ın nükleer silaha sahip olmasının muhtemel sonuç" olduğu görüşünü dile getiren Bolton, şöyle konuştu: "Bence gerek Amerikan yönetiminde, gerekse Washington'daki çevrelerde birçok kişi, Soğuk Savaş sırasında Sovyetler'e yaptığımız gibi, İran'ı da frenleyebilir ve caydırabiliriz diye düşünüyor. Bu kesinlikle yanlış bir düşünce. İran nükleer silaha sahip olursa, büyük tehlikedeyiz demektir. İran aslında problemin en sonunda yer alıyor. Gerçek zorluk, Suudi Arabistan, Mısır, Türkiye ve muhtemelen diğerlerinin de büyük olasılıkla nükleer silah edinebilecek olmaları. Dolayısıyla 5-10 yıllık bir süre içinde Ortadoğu'da çok kutuplu bir nükleer ortamda üç boyutlu satranç oynayan yarım düzine nükleer ülke göreceksiniz. Bu sonucu engellemenin tek yolunun, İran'ın nükleer silaha sahip olmasını durdurmak olduğunu düşünüyorum."

SEÇİMLE BÜYÜK FIRSAT KAÇIRILDI
Bolton, "İran'daki son cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından olası bir rejim değişikliği için etkide bulunabilme yönünde büyük fırsatın kaçırıldığını, bir daha da bu fırsatın gelmesinin zor olduğunu" öne sürdü.


BİZE ULAŞIN