1 milyar insan aç

Dünya Gıda Programı, dünyada bir milyar insanın aç olduğunu bildirdi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 26.10.2009 09:32 ABONE OL
Programın İcra Müdürü Josetta Sheeran, son iki yılda aç insanların saflarına 200 milyon kişinin daha katıldığını belirterek, "acilen doyurulması gereken" insanların sayısının şimdiye kadarki en yüksek seviyesine çıkarak 1,02 milyara ulaştığını söyledi.

Sheeran, gazetecilere yaptığı açıklamada, "İnsanlığın altıda biri, midelerine bir tas yemek girip girmeyeceğini bilmeden yeni güne gözlerini açacak" dedi.

İklim değişikliği, yakıt fiyatlarının artması ve gelirin düşmesinin açlığın artmasında rolü bulunduğunu belirten Sheeran, küresel mali kriz yüzünden fiyatların düşmesine rağmen, gelişmekte olan ülkelerde temel gıdaların fiyatlarının arttığına dikkati çekti.

Sheeran, "Gıda krizi bitmedi. Bir acayiplik söz konusu, küresel büyük pazarlarda fiyatlar düştü, ama gelişmekte olan dünyada metaların yüzde 80'inde fiyatlar bugün bir yıl öncesine kıyasla daha yüksek" dedi.

Josette Sheeran, bunun gelişmekte olan dünyanın yüzde 80'inde insanların iki veya üç yıl önceki gıda tüketimlerinin sadece üçte birine ulaşabilecekleri anlamına geldiğini belirtti.