Bağdat yine kan gölü 136 ölü

Bağdat'ın merkezinde bomba yüklü iki arabanın hükümet binaları yakınında patlaması 136 kişinin ölümüne ve 700'den fazla kişinin yaralanmasına yol açtı. Türk hükümeti yardım teklifinde bulundu

Bomba yüklü iki aracın Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlamasında ölenlerin sayısı 136 olarak belirtildi. Dün sabah saatlerinde şehrin merkezinde Adalet Bakanlığı ve Bağdat Valiliği binalarının ortak park yerinde patlayan bombalar 700'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açtı. Bu yılın en kanlı saldırısı olarak belirtilen saldırı, hükümetin Ocak ayında genel seçimleri gerçekleştirmeye çalışırken olması bazı Iraklı yetkililerce seçim öncesi güvenliğin sağlanacağı sözü veren Başbakan Nuri el-Maliki'nin eski Baas Partisi militanları veya el Kaide üyeleri tarafından itibarını düşürmek için yapıldığı yorumunu getirdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ENKAZDAN KURTARMA

Patlamayla bazı binalar çöktü ve enkaz altından çok sayıda ceset ve yaralı çıkarıldı. 19 Ağustos'ta Dış İşleri Bakanlığı binasındaki patlamada da 95 kişi ölmüştü. Başbakan Maliki olay yerini ziyaretinde saldırıların kargaşa yaratmak için yapıldığını söyledi. Maliki, "19 Ağustos'taki patlamalarla aynı kara eller bu saldırıdan sorumlu. Meclis seçimlerini önlemeye çalışıyorlar" dedi. Patlama yeri Bağdat'ın büyük güvenlik önlemleriyle korunan ve ABD Büyükelçiliği'nin olduğu Yeşil Bölge'ye birkaç yüz metre uzaklıkta. Başbakan Tayyip Erdoğan Pakistan ziyareti sırasında, Bağdat'taki saldırı sonrası Iraklı yetkililere yardım teklifi iletildiğini belirtti. Erdoğan, "Bu eylemleri, bu terör anlayışını kesinlikle hiçbir yere sığdıramıyoruz. Bunun din ile diyanetle yakından uzaktan alakası yoktur. Bu insanlık dışı bir olaydır" dedi. Erdoğan Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi de telefonla arayarak saldırıdan duyduğu üzüntüyü belirtti. ABD Başkanı Obama da yaptığı açıklamada saldırıyı "Ülkedeki ilerlemeyi durdurmaya yönelik bir girişim" olarak değerlendirdi.

BİZE ULAŞIN