Başbakan'a İsrail'den tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail'e yönelik son eleştirileri, bu ülkede tepki gördü.

Erdoğan'ın, The Guardian'a açıklamalarında özellikle İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Gazze'ye karşı nükleer silahlar kullanmakla tehdit ettiği yolundaki sözleri, yankılandı. Lieberman'ın medya danışmanı "Her saçmalığı dikkate almak gerekmez" gibi sert bir ifade kullanırken Haaretz gazetesi de "Türk Başbakanı, Türkiye ile İsrail arasında devam eden gerginlikleri daha alevlendirdi" savını dile getirdi.

İngiliz The Guardian gazetesiyle yaptığı söyleşide İsrail'e eleştirilerde bulunan Erdoğan'ın açıklamaları, bu ülkede hemen yankı buldu. Bu çerçevede Erdoğan'ın, özellikle İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın Gazze'ye karşı nükleer silahlar kullanmakla tehdit ettiği yolundaki sözleri tepki gördü.

Yedioth Ahronoth, "Türk Başbakanı İran ziyareti arifesinde İsrail ile stratejik ilişkilere olan inancını dile getirdi, Guardian'a İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad için "kuşkusuz dostumuz" dedi ve bir kez daha İsrail Dışişleri Bakanı'na saldırdı" dedi.

Gazeteye göre, Erdoğan'ın değerlendirmeleri karşısında Lieberman'ın medya danışmanı, "Her saçmalığı dikkate almak gerekmez" gibi sert bir ifade kullandı.

"ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI GENGİRLİKLERİ DAHA DA ALEVLENDİRDİ"
Bu arada, Haaretz, "Türk Babakanı, Lieberman'ın Gazze'ye karşı nükleer silahları kullanmakla tehdit ettiğini iddia ederek İsrail ile Türkiye arasında devam eden gerginlikleri daha da alevlendirdi" diye yazdı. Gazete şunları söyledi:

Erdoğan'ın değerlendirmelerinin, "iki müttefik arasındaki bağlarda kriz yaşandığı bir dönemde yapıldığı"na dikkat çekerek krizin, Türkiye'nin "İsrail'in NATO hava tatbikatına katılmasını yasaklaması üzerine bu ayın başlarında patlak verdiği"ni savundu.

Haberde "Kriz, iki hafta önce, Ankara'nın, İsrailli askerlerin Filistin çocukları öldürdüğünü gösteren bir tv dizisini yayından kaldırmaktan reddetmesi nedeniyle derinleşti" görüşünü dile getirdi.

BİZE ULAŞIN