Terörle mücadelede yalnız değilsiniz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İnsanlığın ortak düşmanı olan terörizme karşı Pakistan'ın fedakarca sürdürdüğü mücadelesini mutlaka başarıya götüreceğine inandığını'' belirterek, ''Terör ve aşırılıkla mücadelede yalnız değilsiniz'' dedi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 26.10.2009 14:31 ABONE OL
Başbakan Erdoğan, Pakistan Senatosu ve Ulusal Meclisi'nin ortak oturumunda parlamenterlere hitap etti.

Erdoğan, dost ve kardeş Pakistan'da bir kez daha bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Yaklaşık iki yıl önce menfur bir terör saldırısında kaybedilen merhum Benazir Butto'yu rahmetle andığını ifade eden Erdoğan, ''Benazir Butto'nun şehit edildiği 27 Aralık 2007 tarihinde TBMM'de yer alan siyasi partilerin temsilcileri ortak bir bildiri kabul ederek Pakistan'a baş sağlığı dilemiştir. Halkımız, Pakistan halkıyla tam bir dayanışma göstermiştir'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, başta Cumhurbaşkanı Zerdari olmak üzere burada görüştüğü herkesin Türkiye ile olan bağların kuvvetine vurgu yaptığını söyledi.

Türkiye ile Pakistan halkları arasındaki derin muhabbettin ve dayanışmanın emsalinin pek olmadığını kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Halktan halka olan ve toplumun tüm kesitlerini kucaklayan ilişkilerimiz, gücünü tarihi ve kültürel bağlardan alıyor. İstiklal Marşımız'ın yazarı Şairi Mehmet Akif Ersoy'ın mısralarını okurken yüreklerimizde yanan heyecanı, Pakistan milli marşının yazarı Muhammed İkbal'ın mısraları okunduğunda aynısını hissediyoruz'' dedi.

''ŞİMDİ BİRİLİK VE BERABERLİK ZAMANIDIR''

Pakistan'ın, Güney Asya, Orta Asya ve Batı Asya'nın kavşak bölgesindeki istikrar ve hatta küresel istikrar açısından kilit bir ülke olduğunu vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''İnsanlığın ortak düşmanı olan terörizme karşı Pakistan'ın fedakarca sürdürdüğü mücadelesini mutlaka başarıya götüreceğine inanıyorum. Terör ve aşırılıkla mücadelede yalnız değilsiniz. Bizim medeniyetimizin bu konuda ortaya koyduğu değer, ilke şudur... Her işin en hayırlı olanı orta olanıdır, aşırı uçlar değildir. Aşırılıklara asla prim veremeyiz. Biz de terörden çok çektik, çok sayıda şehit verdik. Yani 'damdan düştük'.

Bu konuda hükümetim ve Türk halkı her zaman olduğu gibi Pakistanlı kardeşlerinin yanında durmaktadır. Dolayısıyla bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak ve elimizden geldiğince size yardım etmek üzere hazırız. Bir kardeşiniz olarak canı yürekten şunları söylüyorum. Şimdi birlik ve beraberlik zamanıdır, ayrılık zamanı değildir. Şuna inanıyorum ki Pakistan şu anda yaşamış olduğu sıkıntıları, ulusal uzlaşma ve dayanışma temelinde geride bırakacaktır. Pakistan'da seçimler yapıldı ve yapılan seçimlerle birilikte yeni bir döneme girdi. Ekonomik reform ve demokratikleşme bu anlamda çok önemli. Şunun farkındayız ki başlangıçtan itibaren her zaman için demokratik bir Pakistan'ın kurulmasının yanında olduk ve şu anda da bu parlamentonun Pakistan'ın acil ihtiyaçlarını karşılayacak ve somut sonuçlar oluşturacak platform olduğunu düşünüyoruz.''

BUGÜN NELER OLDU