Başbakan Erdoğan İran'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret amacıyla geldiği İran'da temaslarına başladı.

Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanlığı Sarayında Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi tarafından resmi törenle karşılandı. Törende iki ülkenin milli marşları çalındı, Erdoğan ve Rahimi tören kıtasını selamladı.

Törenin ardından Başbakan Erdoğan ile Rahimi arasında baş başa görüşmelere geçildi. Başbakan Erdoğan, daha sonra İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi.

ERDOĞAN-AHMEDİNEJAD GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tahran'daki temaslarının ikinci durağında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Sarayında Ahmedinejad ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Ahmedinejad ile basına kapalı olarak yaptığı 1 saati aşkın süren toplantı sona erdi. Görüşmenin ardından açıklama yapılmadı.

Erdoğan, öğleden sonra İran Ticaret, Sanayi ve Madenler Odası'nı ziyaret edecek, burada Türk-İran İş Forumu'na katılarak bir konuşma yapacak.

Başbakan Erdoğan'ın akşam saatlerinde İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'yi kabul etmesi bekleniyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: AHMEDİNEJAD'LA NÜKLEER ENERJİ KONUSUNU GÖRÜŞTÜK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejat'la nükleer enerji konusunu da görüştüklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Tahran'da kaldığı İstiklal Oteli'ne gelişinde basın mensuplarının İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı görüşmeyle ilgili sorularını cevapladı.

Erdoğan, Ahmedinejad ile yaptıkları görüşmede, İran ile Türkiye arasındaki ilişkileri gerek siyasi ekonomik, siyasi, kültürel boyutta ve enerji alanlarını kapsayacak şekilde değerlendirme imkanı bulduklarını ifade etti. Erdoğan, teröre karşı alınacak ortak önlemler hususunu da beraber değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, "Bunu ulusal anlamda değerlendirirken bölgesel anlamda da değerlendirdik. Tabii küresel anlamda değerlendirme fırsatımız da oldu. Ben gerek Rahimi kardeşimizle gerekse sayın cumhurbaşkanıyla yaptığımız görüşmelerin çok çok verimli geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim." dedi.

Görüşmede nükleer enerji konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Nükleer enerji konusu gündeme geldi görüştük. İlk Cenevre görüşmesinde İran ortaya samimi bir tablo koydu. Burada ortak bir konsensüs oluşturalım, çalışalım ve bu konsensüs çerçevesinde süreci işletelim yaklaşımı söz konusu. Ve hatta bunun zenginleştirilmesine gerek Rusya'yla gerek ABD'yle bir paylaşım içinde böyle bir ortak bir çalışma yapılırsa, yapabilecekleri istikametinde kendileri de zaten bu olumlu yaklaşımı gösterdiler. Dolayısıyla bu noktada kendilerinden bir olumlu yaklaşımın gelmesi süreci çok daha olumlu istikamette geliştirecektir. Ve tabi bir nükleer enerji çalışmasıdır. Ve barış amaçlı insani amaçlı bir çalışmadır. Ben de diyorum ki karşı tarafta görülenler de bu olumlu yaklaşıma olumlu bir yaklaşım göstereceklerdir."

BİZE ULAŞIN