Dışişleri'nden İsrail'e: Tutukluları bırak

Hafta sonu açık çatışmaya dönen Kudüs'teki Haremüşşerif ve civarındaki gerginlik karşısında Dışişleri Bakanlığı gelişmelerden derin kaygı duyduğunu belirtti

Dışişleri Bakanlığı, Haremüşşerif ve civarında son bir aydır süren ve önceki hafta yeniden tırmanış eğilimine geçen gerginlikten "derin kaygı" duyulduğunu belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesine yönelik çabaları sekteye uğratacak bu gibi olayların tekrar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi.

TÜRKİYE KAYGILI

Açıklamada, "Dün (önceki gün) yaşanan olaylar sırasında tutuklanan, aralarında Filistin Ulusal Yönetimi yetkililerinin ve İslam Vakfı görevlilerinin de bulunduğu kişilerin bir an önce bırakılmasını bekliyoruz. İslam aleminin en kutsal mekanlarından Haremüşşerif ile ilgili hassasiyetlerin dikkate alınması gerekir" denildi. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu önceki gün Haremüşşerif'i bizzat ziyaret etmiş ve yetkililerle görüşmüştü. Suriye Dışişleri Bakanlığı da, "İsrail'in saldırı ve ihlallerini şiddetle kınadığını" dile getirdi. Suriyeli yetkili, uluslararası topluma da Ortadoğu'da barışın sağlanmasını isteyenlere ve dünyadaki bütün mümin ve onurlu insanlara İsrail ihlallerini kınamak ve durdurmak için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.
BİZE ULAŞIN