Hollanda'da Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyetin ilanının 86'ncı yıldönümü, Hollanda'nın Rotterdam kentinde, Rotterdam Başkonsolosluğu tarafından verilen resepsiyonla kutlandı.

Bu yıl kutlamalar önceki yıllara nazaran daha kalabalık ve daha üst seviyede gerçekleşti.

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu tarafından Rotterdam Golden Tulp Oteli'nde verilen resepsiyona, Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan, Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ, Deventer Başkonsolosu Nihat Erşen, Hollanda'daki Türk kökenli siyasiler ve işadamları ile Türk toplumunun ileri gelenleri katıldı.

Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ, kutlama töreninde, konuklara katılımlarından dolaı teşekkür ederek, "Uluslararası toplumun saygın bir üyesi olan ve genç dinamik insan gücümüzün oluşturduğu kaynaklarla ekonomik kalkınmasını hızla sürdüren Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu kutlamak hepimiz için bir sevinç ve gurur kaynağıdır. Hollanda'daki Türk toplumu iki ülke arasında en güçlü bağı oluşturmaktadır. Hollanda'da yaşayan vatandaşlarımızın bu ülkenin ekonomisine, siyasetine, kültürüne, sanat ve edebiyat dünyasına, spor faaliyetlerine yapıcı katkılarda bulunması bizleri gururlandırmaktadır." diye konuştu.

Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan ise, "Çok kısa bir süredir Hollanda'da bulunuyorum. Fakat bu kısa süre zarfında çok güzel bir Türk toplumu ile karşılaşmaktan gerçekten büyük bir bahtiyarlık duydum. Sizlerin başarıları, sizlerin bu toplum içerisinde yükselmeniz gerçekten bizleri gururlandırmaktadır. Her tanıştığımız Türk vatandaşı ve soydaşımız bize gerçekten buradaki topluma güzel bir şekilde entegre olmuş olmaktan ve başarılarından dolayı büyük gurur vermişlerdir. Ben bu gece sizinle olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duymaktayım" şeklinde konuştuktan sonra Türk vatandaşları Lahey'de büyükelçiliğe beklediğini, kendilerini misafir etmek büyük mutluluk duyacağını belirtti.Gecede, Hollanda'da yaşayan sanatçılardan keman sanatçısı Serdar Erkmeniş ile piyanist Hülya Keser bir konser verdi.

Program, ikramların ardından hatıra fotoğrafların çekilmesiyle son buldu. Ev sahibi Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ ve Büyükelçi Uğur Doğan, katılımcılar ile objektiflere poz verdi.

CUMHURİYET BAYRAMI, PEKİN'DE ERKEN KUTLANDI
Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliğinde Çinli yetkililerin ve Pekin'deki yabancı diplomatların katıldığı bir resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona katılan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Hu Çenyüe, Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli ile bir süre görüştü.

Bakan Yardımcısı Hu, görüşmede Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarken, "Türkiye ile küresel sorunlara aynı perspektiften baktıklarını" söyledi. Çinli yetkili, önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin hem ekonomik alanda, hem de siyasi alanda gelişmesi için imkanların geniş olduğu görüşünü dile getirdi.

Büyükelçi Esenli de, ikili ilişkilerin gelişmesi konusunda iki tarafın da kararlı olduğuna işaret ederek, 5 Temmuzda Urumçi'de meydana gelen olaylardan sonra ikili ilişkilerde yaşanan sıkıntının bu kararlılık sayesinde aşıldığını vurguladı.

Son günlerde Pekin'deki Halk Üniversitesi ve Pekin Üniversitesinde çeşitli etkinliklere katıldığını anlatan Esenli, iki ülkeden öğrencilerin ilgisinin Türkiye ile Çin arasındaki tarihsel dostluğun gelecek nesillere aktarılması için önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliğinde Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 29 Ekim günü, burada yaşayan Türk vatandaşlarının katıldığı bir resepsiyon daha düzenlenecek.

BİZE ULAŞIN