"İmtiyazlı ortaklık demode"

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Türkiye'nin AB üyeliğinin önemini vurgularken "imtiyazlı ortaklık" talebine ilişkin olarak bu yöndeki kaygıların modern Türkiye'nin ne olduğuna ilişkin "statik ve demode bir görüş"e dayandığını söyledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 27.10.2009 14:12 ABONE OL
David Miliband, Londra'daki Uluslararası Stratejik Etüdleri Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada Türkiye'nin, insan hakları standartlarını yerine getirmesi, ordunun rolü ve güçler ayrılığı konularını ele alması halinde AB üyesi olması gerektiğini vurguladı.

Avrupalının olmanının, ırk veya din değil, değerlerle ilgili bir konu olduğunun altını çizen Miliband, laik bir Müslüman ülkesinin üyeliğe alınmasının Birliği'ni güçlendireceğini söyledi.

EurActiv tarafından yansıtılan konuşmasında Miliband, Fransa ve Almanya'nın ismini vermeden Türkiye için önerilen "imtiyazlı ortaklık" gibi görüşlerin farkında olduğunu belirterek bu kaygıların çoğunun, "Modern Türkiye'nin ne olduğuna ilişkin statik ve demode bir görüşe dayandığı"nı söyledi.

Miliband, Türkiye'nin üyeliğinin AB için avantajlarını sıralarken de Türkiye'nin, Avrupa'nın enerji güvenliği ile uluslararası uyuşturucu ve suça karşı mücadele açısından taşıdığı önemine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU