Papadopulos'a suçüstü

Kıbrıs'ta çözümü sürekli yokuşa süren Rum yönetiminin eski lideri Tassos Papadopulos, Rusya'dan aldığı hava savunma silahlarını İsrail'e göndermeye çalışırken yakalanmış

Kıbrıs'ta yayınlanan Politis gazetesi, Papadopulos'un Rus yapımı TOR-M1 tipi füze atar sistemini İsrailli uzmanlarca incelenmesi amacıyla Tel Aviv'e göndermeye hazırlanırken "suçüstü" yakalandığını iddia etti. Habere göre İsrail, İran ve diğer Ortadoğu ülkeleri tarafından da kullanılan füzelerin sırlarını çözmek ve erken uyarı sistemi geliştirmek için Papadopulos'tan yardım istedi. 2007 yılı sonunda Tel Aviv'in yardım talebini kabul eden Papadopulos'un İsrail'le gizli bir anlaşma imzaladığı belirtiliyor. Rum liderin TOR füze sistemlerini bir feribota yükleyerek İsrail'in Hayfa limanına göndermeye hazırlandığı sırada Rus gizli haber alma teşkilatının sevkiyatı öğrendiği, daha sonra Moskova ile Girne arasında telefon diplomasisi başladığı ifade edildi. Moskova'nın Papadopulos'u telefonla arayarak şiddetli bir nota verdiği ileri sürülen haberde Papdopulos ile konuşan Rus yetkilinin kim olduğu açıklanmadı.

FÜZELER LİMANDA KALDI

Rusya'nın sert tepkisi sonucu Güney Kıbrıs yönetimi TOR füze sistemini İsrail'e göndermekten vaz geçti. Rum tarafı, TOR- M1 füzelerini, 1999 yılında Türkiye'ye "göz dağı" vermek amacıyla Rusya'ya sipariş verdiği ancak NATO ve Türkiye'nin tepkilerinden sonra Yunanistan'a gönderilmek zorunda kalan S-300 füzeleri yerine almıştı, Rusya anlaşmaya "Rus yapımı hiçbir silahın ya da askeri amaçlı kullanacak sistemin üçüncü ülkelere satılmaması ya da kiralanmaması şartı" koymuştu.

RUSYA'YLA İLİŞKİLER ZEDELENDİ
Papadopulos'un İsrail'le yaptığı anlaşmaya Rus tepkisi sürüyor. Politis'e göre Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Rum Lider Dimitris Hıristofyos'ı son Moskova ziyaretinde kabul etmemesinin nedeni füzeler.

BİZE ULAŞIN