Sahte kloncuya 2 yıl hapis cezası

Güney Kore'de "kök hücre çalışması" adı altında zimmetine para geçirmekle suçlanan bilimadamı Woo-suk, cezaevine gönderildi

Güney Koreli sahte kloncu bilimadamı Hwang Woosuk, kök hücre araştırmasıyla bağlantılı olarak mahkum oldu. Seul Ulusal Üniversitesi'nde görev yapan Hwang Woosuk, 2005'te ekibiyle birlikte dünyada ilk kez bir köpeği klonladığını açıklayarak gündeme bomba gibi düşmüş ve Güney Kore'de "ulusal kahraman" ilan edilmişti.

40 MİLYON $'LIK FON

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'ndan da 40 milyon dolarlık fon alan Woosuk, "Science" dergisinde yayımlanan bilimsel makalesinde klonlamayı anlatmış ve bu tekniğin kanser, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini dile getirmişti. Ancak üniversitede kurulan özel bir kurul, klonlamanın gerçekleşmemiş olabileceğini açıklayarak skandalı ortaya çıkarmıştı. Uydurma bahanelerle fon sağlamak, zimmetine para geçirmekle suçlanan Koreli bilimadamı, yasaları ihlal ederek çalışma arkadaşı iki kadının yumurtalarını araştırmasında kullanmıştı. 3 yıl tehcirli olarak iki yıl hapse mahkûm olan 56 yaşındaki Woo-suk, cezaevine gönderildi.
BİZE ULAŞIN