Bulgaristan'da bir kişi daha hayatını kaybetti

Bulgaristan'da domuz gribi olarak bilinen A tipi H1N1 virüsüne yakalananlardan bir kişinin daha hayatını kaybettiği ve grip salgınının giderek yayıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, Sofya'ya 60 kilometre uzaklıktaki Samokov kentinde 30 yaşındaki uyuşturucu bağımlısı bir kişinin domuz gribinden öldüğünü açıkladı.

Yetkililer, hastanın 10 gün boyunca sıradan grip ilaçlarıyla kendini tedavi etmeye çalıştığının tespit edildiğini belirterek, durumu ağırlaşınca hastaneye başvuran bu kişinin kurtarılamadığını bildirdi. Son olayla birlikte Bulgaristan'da domuz gribinden ölenlerin sayısı ikiye yükseldi. Domuz gribinden ölen ilk hastanın da Samokov kentinde yaşadığı, ancak iki kişi arasında ilişki bulunmadığı açıklandı.

Bu arada Bulgaristan'ın kuzeydoğusundaki Tryavna kasabasında bir okuldaki domuz gribi vakası sayısının 240'a ulaştığı öğrenildi.

Salgının yayıldığı "P.D. Slaveykov" okulu ile kasabadaki diğer üç okulda öğretime ara verildi.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ülkenin birçok yerleşim yerinde olduğu gibi başkent Sofya'da da domuz gribi salgınının giderek yayıldığını belirterek, vatandaşları dikkatli davranmaları konusunda uyardı. Yetkililer, domuz gribi belirtilerinin diğer mevsimlik griplerden farklı olmadığını söyledi.

AFGANİSTAN'DA DOMUZ GRİBİNDEN İLK ÖLÜM
Afganistan'da domuz gribinden ilk ölüm vakası görüldü.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Kabil'de çalışan bir mühendis olan bu kişinin bir inşaat şirketinde görev yaptığını belirtti.

Kabil'de dün hastanede hayatını kaybeden kişinin, "işi nedeniyle yabancılarla bağlantısı bulunduğu" kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribinden ölenlerin sayısının 5 bini bulduğunu açıklamıştı.

İRLANDA'DA ÖLENLERİN SAYISI 10'A YÜKSELDİ
İrlanda'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 10'a yükseldi.

Sağlık Bakanlığı, bir hafta içinde iki kişinin daha H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ülkede hastalıktan etkilenenlerin sayısının geçen hafta itibariyle iki misline çıktığına işaret eden uzmanlar, bebek bekleyen ve yeni doğum yapmış kadınların diğer kişilerden dört kat fazla risk altında olduğunu belirtiyor.

İrlanda genelinde, öncelikli olarak risk gruplarını kapsayacak aşılama kampanyasına 2 Kasımda başlanacak.

HOLLANDA'DA DOMUZ GRİBİNDEN GÜNDE 10 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILIYOR
Hollanda Sağlık Bakanı Ab Klink, domuz gribi yüzünden günde ortalama 10 kişinin hastaneye kaldırıldığını ve bu hastalardan da ortalama bir kişinin yoğun bakıma alındığını bildirdi.

Klink, bir televizyon kuruluşunda yayımlanan söyleşisinde, hastalığın yayılma riskinin yüksek olduğunu belirtti ve çocukların da büyük bir olasılıkla risk grubu içine alınacağını söyledi.

Sağlık Bakanı, çocukların da risk grubuna dahil olup olmaması konusunda, Ulusal Sağlık Konseyinden kısa süre içinde öneri geleceğini ve bu öneriye göre karar vereceklerini söyledi.

Bakan Klink, 34 milyon domuz gribi aşısı siparişi verildiğini ve halen 7 milyon aşının hazır olduğunu, bu aşının da risk grupları için yeterli olduğunu söyledi.

Klink, Kasım ayı içinde 10 milyon daha aşı geleceğini ve yıl sonuna kadar bütün siparişlerin ellerinde olacağını kaydetti.

Hollanda'da domuz gribi yüzünden bugüne kadar 6 kişi yaşamını yitirdi. Hafta sonunda bir kişinin daha domuz gribi yüzünden öldüğü yolunda basında haberler yer aldı, ancak resmi makamlarca haber doğrulanmadı.

BİZE ULAŞIN