Domuz gribi okul kapattırdı

Dünyada salgın halinde bulunan ve Avusturya'da da yayılmaya başlayan H1N1 virüsü nedeniyle bir okul bir hafta süreyle tatil edildi. Avusturya medyası H1N1 virüsü vakalarını manşetten vermeye devam ederken, Doğu Tirol (Ost Tirol) Lienz kasabasında bir okulda rahatsızlanan 25 öğrencide H1N1 virüsü tespit edildi.

286 öğrencinin öğrenim gördüğü okul bir hafta süreyle kapatıldı. Avusturyalı sağlık birimleri, domuz gribinin yayılmasını önlemek için bu okul öğrencilerinin aileleri ve temasta bulundukları kişileri de sağlık taramasından geçiriyor. Okul Müdürü Alfred Hanser, virüsten dolayı hastalığın yayılmasını önlemek için okulu bugünden itibaren bir hafta süreyle kapattıklarını açıkladı.

Güney Tirol (Süt Tirol) çevresinde ise 250 H1N1 virüsü vakası tespit edildi. İnnsbruck'ta H1N1 virüsüne yakalanan 11 yaşındaki kız çocuğu komada yaşam mücadelesi veriyor. Avusturya'da ilk etapta 280 bin sağlık görevlisi, H1N1 virüsüne karşı aşılanmaya başlandı. Avusturya Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz hafta içerisinde ülkede 8 domuz gribi vakası görüldüğünü duyurdu. Domuz gribi vakalarının Avusturya'nın neredeyse bütün bölgelerinde yaşandığını kaydeden bakanlık, bugüne kadar toplam 442 kesinleşmiş vakanın olduğunu açıkladı. Ayrıca Avusturya'da domuz gribi aşısı uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yarım milyon doz domuz gribi aşısının (Celvapan) geçtiğimiz hafta içerisinde bakanlığa ulaştığını bildirdi. Gelen aşının öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandığı ve 9 Kasım'dan itibaren de halka yapılacağı kaydedildi. Aşıyı üreten Amerikan ilaç şirketi Baxter, 1 Ocak'a kadar Avusturya'ya 2 milyon adet doz daha teslim edecek. İlkbahara kadar bütün Avusturyalılar aşılanmış olacak. Bu arada havaların soğumasıyla birlikte domuz gribinin okullarda yayılacağını öngördüklerini dile getiren sağlık uzmanları, birçok insanın domuz gribi olduğunun farkında bile olmadığını vurguluyor.

BİZE ULAŞIN