Merkel yeniden başbakan seçildi

Alman Hristiyan Demokrat Birlik partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Federal Meclis'te (Bundestag) bugün yapılan oylamada yeniden başbakan seçildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 28.10.2009 12:22 ABONE OL
Meclis Başkanı Norbert Lammert başkanlığında toplanan Federal Meclis'te yapılan gizli oylamada, Merkel 612 milletvekilinden 323'ünün oyunu alarak ikinci kez başbakan oldu. Oylamada 285 milletvekili "hayır" oyu kullanırken, 4 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Almanya'da 2005 yılında yapılan erken seçimlerden sonra CDU ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında kurulan hükümette de başbakan olan Merkel, ülkenin ilk kadın başbakanı olmuştu.

BAŞBAKAN MERKEL, FEDERAL MECLİSTE YEMİN ETTİ

Almanya'da Federal Meclis tarafından bugün 2. kez başbakan seçilen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Mecliste yemin etti.

Meclisteki seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Horst Köhler'den atama belgesini alan Merkel, Meclise dönerek başbakan olarak yemin etti ve Meclisteki yerini aldı.

Merkel, bugün, kabinede görev alacak bakanlarla da Cumhurbaşkanı Köhler'e gidecek.

Atama belgesini alan bakanlar, Mecliste yemin ettikten sonra Başbakanlıkta Merkel başkanlığında ilk kabine toplantısını yapacak.Hür Demokrat Parti (FDP) de 11 yıllık muhalefetin ardından bugün koalisyon ortağı olarak iktidarda yer almış olacak.

Merkel, bu akşam Fransa'ya giderek Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşecek.

BUGÜN NELER OLDU