2'nci Merkel dönemi başladı

Koalisyon ortakları ve kendi partisinden tam destek alan Angela Merkel, dün Almanya'da başbakan olarak ikinci dönemine başladı. Yeni hükümetin en önemli önceliği ekonomiyi canlandırmak olacak

ALMANYA'DA Hırıstiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel liderliğindeki sağ koalisyon, dün Federal Meclis'ten onay alarak göreve başladı. Merkel, oylamada 323 milltevekilinin desteğini alarak, sağlaması gereken 312 oyluk mutlak çoğunluğu aşmayı başardı. Oylamada 285 milletvekili ret oyu kullanırken, 4 milletvekili de çekimser kaldı. Oylamanın ardından Cumhurbaşkanı Horst Köhler'den atama belgesini alan Merkel, meclise dönerek yemin etti ve meclisteki yerini aldı. Uzmanlar yeni hükümetin önündeki en büyük güçlüğün, zayıflayan Alman ekonomisini yeniden canlandırmak olduğunu belirtiyor.

İLK ZİYARET FRANSA'YA
Yeni dönemde Alman Federal Meclisi'nde (Bundestag) Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Liberaller toplam 332 milletvekili ile; muhalefet konumundaki Sosyal Demokrat Parti (SPD), Birlik 90/Yeşiller Partisi ve Sol Parti (Die Linke) ise toplam 290 milletvekili ile temsil edilecek. Merkel başbakan olarak onaylandıktan sonra ilk ziyaretini Fransa'ya yaptı.
BİZE ULAŞIN